Python: Start – darmowy kurs programowania dla początkujących

kurs python

Trochę się zbierałam w sobie, bo co innego jest programować, a co innego kogoś tego uczyć. Jeszcze inaczej jest pomagać na żywo, a inaczej pisać.

Dlaczego kurs na blogu?

W 2015 roku miałam okazję mentorować na pyCode Poznań – poznałam super dziewczyny (i chłopaków, chociaż tych było mniej), dowiedziałam się, a może bardziej przypomniałam sobie wtedy jaką sprawia radość napisanie pierwszej pętli, pierwszego działającego kodu, który robi coś więcej niż wyświetla napis. Jaką energię niosą w sobie takie wydarzenia.


Po czasie zastanawiam się, gdzie są te osoby, ta 30 (a zgłoszeń było 500), czy robią coś dalej czy jednak ich przygoda i Python to zamknięty rozdział.

Warsztaty mają to do siebie, że liczba uczestników jest ograniczona. Do tego nie każdy może wziąć udział w tym samym czasie, jest sporo samouków oraz osób, które nie lubią „zgromadzeń”. Dla nich, czyli w sumie dla was proponuję kurs na blogu.

Wiem, że w internecie jest sporo kursów dla początkujących. Z drugiej strony mają to do siebie, że po początku się urywają. Chcę stworzyć miejsce, gdzie od początku będę pisać co i jak robię – krok po kroku. Miejsce, w którym możecie pytać, otrzymywać odpowiedzi, gdzie ja też się będę uczyć, bo to że używam Pythona jako bioinformatyk nie czyni ze mnie mistrza świata.

Każdy wpis będzie zawierał ćwiczenia na maksymalnie 15 do 30 min, żeby was nie zmęczyć.

Obiecuję, że to jedyny taki długi wstęp.
Zapraszam – do kodu!

Instalacja środowiska

Żeby w ogóle zacząć swoją przygodę z Pythonem należy zainstalować środowisko.
Można go pobrać ze strony python.org, która proponuje nam dwie wersje: 2.x i python 3.x.
Instalacja Python 3
Wersja 2.7 NIE JEST JUŻ ROZWIJANA I NIE JEST AKTUALNA!
Python 3.x jest aktualną wersją będę kurs robić w oparciu o aktualnie najnowszą wersję 3.7. Dla was nie ma jednak znaczenia czy na waszej maszynie zainstalowana jest wersja 3.6, 3.7, 3.8, a może 3.9 😉

Windows

Zalecam instalowanie na ustawieniach domyślnych tzn. nie bawić się w zmianę ścieżki zapisu.

Instalując pamiętajcie zaznaczyć opcję Add Python 3.7 to path. U mnie wygląda to tak:

W razie czego, można tę opcję ustawić w Panelu Sterowania > Programy i funkcje > Python3.7, wybieramy Modify, Optional features zostawiamy bez zmian, a w Advanced dodajemy Pythona do zmiennych systemowych jak poniżej.


Linux i Mac

W tych systemach Python już jest. Wersję jaką macie zainstalowaną można sprawdzić wklejając do terminala

python –version
Python 3.7.0

Jeśli pojawi się nieaktualna wersja wystarczy ją zaktualizować.

Mac OS X
Na systemach Appla jest domyślnie zainstalowana wersja Pythona, można przy niej zostać lub zainstalować ręcznie. Na stronie python.org wybierz wersję systemu i pobierz pakiet.

Sprawdź czy masz zainstalowanego Pythona:

python –version
Python 2.7
python3 –version
Python 3.9

Jeśli posiadasz zainstalowanego Pythona 3 nic więcej nie jest nam potrzebne. Zwróć uwagę jednak, że Python 3.x pojawił się pod komendą python3. Ta informacja może Ci się później przydać przy uruchamianiu skryptów.

Ubuntu

sudo apt-get install python3.7

Fedora

sudo yum install python3.7

Pierwszy skrypt

By pierwszy post o Pythonie zakończyć w praktyczny sposób stworzymy pierwszy plik. W dowolnym miejscu (u mnie na pulpicie) tworzymy plik z rozszerzeniem .py – u mnie hello.py

Uwaga: Jeśli nie widzisz rozszerzeń np. .txt czy .py, tzn, że musisz włączyć pokazywanie rozszerzenia plików plików w systemie – Windows / Mac.

Edytować go możemy dowolnym edytorem nawet notatnikiem, ale po kliknięciu na niego prawym przyciskiem pojawi się Edit in IDLE – jest to prosty edytor i jednocześnie środowisko. W treść wklejamy słynne „Hello World!” i wyświetlamy.

print("hello world!")

Nasz kod uruchamiamy F5 (Run Module).

Co dalej?

Prawdziwą zabawę z Pythonem zaczniemy od kolejnej części!
Znasz kogoś komu przyda się ten tutorial? Przekaż go dalej
Potrzebujesz więcej zadań? ➡️ Python w zadaniach

Python kurs od podstaw znajdziesz tutaj: