Jak przetestować długopis? … czyli test na testera

jak przetestować długopis?

Jak przetestować długopis? To pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco absurdalne, zwłaszcza jeśli pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko Junior QA / tester manualny. Bo właściwie: co wspólnego ma testowanie długopisów z testowaniem oprogramowania? Jednak to zadanie rekrutacyjne kryje w sobie znacznie więcej niż ostatnia scena z Wilka z Wallstreet, więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

przetestuj długopis testerze

Zrozumienie procesu testowania

Testowanie przedmiotu, podobnie jak testowanie oprogramowania, wymaga zrozumienia, co jest testowanym obiektem i jakie są oczekiwania wobec niego.

Masz okazję pokazać kreatywność w tworzeniu scenariuszy testowych. Dla rekrutera to też okazja do sprawdzenia umiejętności analizy i oceny różnych aspektów produktu, które mogą wpłynąć na jego funkcjonalność i użyteczność.
Czy przyszły tester potrafi zadać odpowiednie pytania na początek procesu testowania. Czy wie jak formuować przypadki testowane?

Pozornie niepozorne zadanie, a wiele aspektów.

Kategorie testowania długopisu

🟣 Testy interfejsu użytkownika (UI) 🟣

Choć długopis nie posiada interfejsu użytkownika w tradycyjnym rozumieniu, jego design, ergonomia i wygląd zewnętrzny są równie ważne. Testując długopis, należy sprawdzić, czy jego długość, średnica, materiał zewnętrzny i kolor odpowiadają specyfikacjom.

Ważne jest przykładowo, czy marka i logo producenta były wyraźnie widoczne, a wszelkie informacje naniesione na długopis były czytelne.

🟣 Funkcjonalne scenariusze testowe 🟣

Testowanie funkcjonalne długopisu obejmuje sprawdzenie czy:

  • można nim płynnie pisać na różnych rodzajach papieru,
  • jest w stanie pisać na innych powierzchniach niż papier
  • waga długopisu jest odpowiednia,
  • jest wyposażony w zamknięcie / zatyczkę,
  • jakiego koloru jest koloru tusz
  • tusz nie wycieka z długopisu,
  • tekst napisany długopisem jest trwały
  • długopis działa pod różnymi kątami nachylenia.

🟣 Negatywne scenariusze testowe 🟣

Testowanie negatywne długopisu może wydawać się nieintuicyjne, ale jest równie ważne. Polegać może na sprawdzeniu, jak długopis zachowuje się w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo wysokie lub niskie temperatury, ekstremalne wysokości, czy nawet w stanie nieważkości. Jak na pisanie długopisem wpływa zastosowanie nadmiernego ciśnienia, czy jego działanie po zanurzeniu w wodzie?

🟣 Testy wydajności 🟣

W przypadku długopisu, testy wydajności mogą obejmować sprawdzenie, jak szybko i jak długo można nim pisać bez przerwy, ile znaków można napisać jednym wkładem oraz jak długopis zachowuje się podczas ciągłego użytkowania.

Właściwie czemu masz przetestować długopis?

Takie zadania jak przetestować długopis są absurdalne i coraz rzadsze. Testowanie przedmiotów, to rodzaj zadania rekrutacyjnego, które ma na celu sprawdzić nie tyle umiejętności techniczne kandydata (chociaż tutaj możesz się wykazać: nazwać kategorię testu), ale podejście do rozwiązywania problemów.

Testowanie długopisu wymaga zaprezentowania na głos toku myślenia.

Testujesz produkt w sposób kompleksowy, zwracasz uwagę na detale, które mogą wpłynąć na doświadczenie użytkownika (UX). W zależności od dodatkowych pytań to też sposób przetestowania adaptacji do zmieniających się warunków testowych.

Mam nadzieję, że was przekonałam. Chociaż na początku zadanie testowania długopisu może wydawać się bez sensu, jest ono dobrym ćwiczeniem na zrozumienie procesu testowania poruszając się po nowym, niezdefiniowanym zakresie. Spróbuj samodzielnie przetestować rzeczy wokół Ciebie – kanapę, butelkę, szklankę czy wazon na kwiaty.

Może zainteresuje Cie również: jak testować API za pomocą curl?