Udemy – jaki kurs programowania wybrać?

Udemy jest popularną platformą e-learningową, która udostępnia materiały do nauki z różnych dziedzin (nie tylko programowania) w formie wideo. Aktualnie znajduje się na niej kilkanaście tysięcy różnych kursów online (dane z raportu 2016 podawały ponad 15 tysięcy), co oznacza nie tylko ogromny wybór, ale również dość duży przekrój jeśli chodzi o jakość. Dlatego postanowiłam wam pomóc z wyborem i przejrzeć najpopularniejsze języki programowania dobierając dla nich kursy, które w mojej ocenie są godne polecenia.

Warto regularnie sprawdzać aktualną ofertę Udemy – patrz: kursy od 0 zł

Będę polecać kursy w języku polskim i po angielsku.  Rzeczy nowych zazwyczaj chcemy uczyć się w języku, który znamy najlepiej,  z drugiej strony znajomość języka angielskiego jest niezbędna w pracy programisty, do tego lekcji w tym języku mamy znacznie większy wybór.

Jak wyglądają kursy programowania na Udemy?

Typowy kurs na platformie Udemy to wideo podzielone na rozdziały oraz dodatkowe materiały. Często autorzy udostępniają nam również ćwiczenia w formie plików pdf czy w sekcji ogłoszenia wrzucają link do githuba z proponowanymi rozwiązaniami. Ponadto Udemy mamy możliwość zadania pytań bezpośrednio twórcy przez specjalną zakładkę.
Raz kupione kursy zostają z nami na zawsze. Jeśli autor zaktualizuje materiały, dostajemy powiadomienie o zmianach i otrzymujemy je bez dodatkowych opłat.

Najlepsze kursy z Udemy – jak je wybierałam?

W przypadku języka polskiego nie mamy dużego wyboru, ale dla kursów w języku angielskim wybranie najlepszych na Udemy nie jest takie oczywiste. Nie mogę polecić każdego języka z własnego doświadczenia, dlatego tutaj kierowałam się kryteriami:

  • zawartość kursu
  • czy oprócz przerabianych zagadnień rozwiniemy własne projekty
  • kursy polecane na forach np. Quora
  • liczba zakupów, liczba opinii średnia ocen
  • język angielski prowadzącego – niestety wielu prowadzących, mimo bogatego materiału ma niezrozumiały akcent np. hinduski czy turecki, a to poważnie utrudnia przyswojenie materiału

Ponadto zachęcam by dodawać własne recenzje w komentarzach!

Poniższa lista to moje wybory, a jest ich sporo. Postanowiłam dodać spis treści, by ułatwić czytanie wpisu:

Tworzenie stron WWW

Udemy tworzenie stron www

Kompleksowe kursy o tworzeniu stron internetowych

Zaczynam od tego czego najczęściej szukacie na moim blogu. Na Udemy znajdziecie kurs po polsku:

🇵🇱 ➡️ Webdeveloper od podstaw w 15 dni – to aktualnie najlepszy wybór jeśli chodzi o Udemy po polsku w kontekście start w tworzeniu stron www.

Stosunkowo nowo wydany kurs przez Samuraja Programowania, zawiera mocne postawy wytłumaczone przystępnym językiem i podzielony w przyjemny sposób na 15 dni nauki. Co więcej jest tak naprawdę dobrą bazą, by dalej rozwijać się zarówno w kierunku front-end jak i back-end.

Dodaję tu jednak małą uwagę: kurs kończy się na przenisieniu strony na serwery home (odradzam) i ovh (trochę lepiej). Jest to wiedza warta uwagi, jednak na pewno ważne (a może nawet ważniejsze), by na koniec tego kursu zapoznać się z gitem/githubem. Inaczej powstanie nam dość poważna luka podważająca na nasze devowe umiejętności. Dlatego po jego zakończeniu polecam uzupełnić swoją wiedzę. Podstawy korzystania jak i tutorial jak za darmo opublikować swoją pierwszą stronę internetową znajdziecie na na blogu pod tagiem kurs gita.

🇵🇱 ➡️ Front-end zaawansowany w 15 dni – kurs to kontynuacja Webdeveloper w 15 dni, ale jednocześnie zupełnie niezależna część dla tych co podstawy HTML i CSS mają i chcą kontynuować swoją przygodę na froncie. W podobnej konwencji jak powyższy przedstawia dalsze zagadnienia dotyczące front-endu.

🇵🇱 ➡️ Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta

Kurs składa się z ponad 46 godzin wykładów wideo, 6 artykułów i ponad 200 dodatkowych materiałów. Jest to kompleksowy zbiór informacji zawierający tematy zarówno starsze, historyczne, jaki od zupełnych podstaw w HTML i CSS, przez JavaScript, jQuery, AJAX, porusza też problem projektowania na urządzenia mobilne czy automatyzację pracy przez popularne narzędzia używane w pracy webdevelopera. W trakcie kursu do wykonania są ćwiczenia, które możemy użyć do budowania przyszłego portfolio.

Kurs nie najnowszy, ale w miarę na bieżąco odświeżany. Aktualnie skorzystało z niego 39 tys uczestników z czego ponad 5 tys oceniło kurs, a jego  to 4.5/5 ⭐

Odpowiednikiem tego kursu w języku angielskim będzie:
➡️ Ultimate Web Designer & Developer Course: Build 23 Projects! (32,5 godziny 4.5 ⭐ (5 797 ocen))

➡️ The Complete 2020 Web Development Bootcamp – nowość w zestawieniu, kurs, który wbija się jako mój osobisty nr 1 jeśli chodzi o materiały po angielsku. Wygląda na bardzo starannie przygotowany.

W trakcie oczywiście przygotujecie projekty do portfolio (ale chyba wszystkie kursy tym zachęcają). Mnie przekonuje też sposób w jaki autorka (! – tak, kurs prowadzi kobieta) mówi – jej angielski jest zrozumiały, wyraźny, ale pozbawiony tonu agresywnego coacha, który by mnie raził na dłuższą matę, a jest dość charakterystyczny w materiałach po angielsku.
webdeveloper kurs 2019

➡️Build Responsive Real World Websites with HTML5 and CSS3 (11,5 godziny 4,7 ⭐ (9 925 ocen))

i ciut bardziej zaawansowane, ale również prowadzone od podstaw kurs:

📌 The Web Developer Bootcamp – HTML, CSS, JS, Node and More!

📌 The Complete Web Developer Bootcamp – Beginner to Expert –  Real apps with HTML, CSS, JS, Rails

Interesujący, z dobrymi opiniami, ale niestety nie trafiający do mnie językowo kurs (prowadzący ma mało życia w sobie w moim odczuciu, na udemy kursy różne, więc i taki się trafi). Dodaję go ze względu na to, że tłumaczy z wykorzystaniem schematów blokowych, krok po kroku zanim pokazuje jak daną rzecz wykonać w kodzie, ponadto kurs ten trwa prawie 70 godzin i oferuje ponad 150 pomocy naukowych – wow.

📌 The Complete Web Development Course – Build 15 Projects, HTML, CSS, Javascript, jQuery, Bootstrap, PHP, MySQL, WordPress, API’s (Google , Facebook, Twitter)

Więcej o CSS

Znajomość CSS to nie tylko umiejętność zmiany fontu i ustawienia koloru. Zaawansowana znajomość CSS jest wymagana w ofertach pracy Front-End Developera. Zostawiam was z Bootstrapem oraz z bardzo dobrym kursem Sass’a

📌 Bootstap 4 from scratch with 5 projects 

📌 Advanced CSS and Sass: Take Your CSS to the Next Level!

JavaScript

Udemy kurs tworzenia stron

Gdy HTML i CSS są opanowane czas wznieść strony na wyższy poziom dodając im prawdziwą interaktywność. JavaScript to jedyny język programowania na froncie, dlatego jego znajomość jest bardzo ważna w kontekście tej ścieżki w branży IT.

🇵🇱 ➡️ Programowanie w Javascript – to kolejny kurs wydany przez Samuraja Programowania. Wprowadza Js w wersji ES5 i ES6. Kolejny trzeci kurs z serii „Od podstaw do pierwszej pracy – zostań front-end developerem”.

🇵🇱 📌 JavaScript od Podstaw do Eksperta

📌 The Complete JavaScript Course: Build a Real-World Project

Dla osób, które już podstawy JavaScript mają za sobą i chcą podszlifować umiejętności opanowując rzeczy bardziej zaawansowane:

📌 ES6 Javascript: The Complete Developer’s Guide

📌 JavaScript: Understanding the Weird Parts

Biblioteki i frameworki JavaScript

Myśląc o dalszym rozwoju na ścieżce Front-End Developer’a dociera się do bibliotek i framworków JavaScriptowych takich jak:

📌 jQuery (Up and running with jQuery)

📌 Angular (Angular 5 (formerly Angular 2) – The Complete Guide)

📌 React (The Complete React Web Developer Course with Redux)

📌 Vue.js (Vue JS – The Complete Guide)

📌 Node.js (The Complete Node.js Developer Course )

📌 TypeScript (Understanding TypeScript)

WordPress

Udemy wordpress

WordPress to aktualnie najpopularniejszy CMS – system zarządzania treścią. Jest platformą wykorzystywaną to tworzenia prawie wszystkich typów stron www – wizytówek, portfolio, stron firmowych, blogów czy sklepów.

Mimo, że WordPress jest napisany w oparciu o PHP, tworzenie szablonów i wtyczek do wordpress’a nie wymaga zaawansowanej znajomości tego języka. Znając HTML, CSS, podstawy Js i PHP w oparciu o kodeks (dokumentację) WordPressa jesteśmy wstanie stworzyć swoją całkowicie spersonalizowaną stronę od zera.

📌 WordPress Theme Development with Bootstrap

📌 Complete WordPress Theme Development Course

📌 Professional WordPress Theme Development from Scratch – w tym w oparciu o Bootstrapa, proponuje 26 projektów, ostatnia aktualizacja 10/2017. Niestety łapie minus za akcent autora. Jego angielski jest jednak zrozumiały, dlatego trafia na listę 🙂

WebDesign i UX

Jeśli planujesz karierę freelancera lub rozwój w kierunku Full-Stack Developera na pewno znajomość zasad projektowania stron www, webdesignu czy użyteczności powinny Cię zainteresować.

📌 Learn Photoshop, Web Design & Profitable Freelancing

📌 UX & Web Design Master Course: Strategy, Design, Development

📌 Usability Testing Boot Camp ❤

Języki programowania

Udemy Python

Python / Django

Python jest świetnym wyborem jako pierwszy język programowania. O 10 powodach, dla których warto nauczyć się Pythona pisałam już wcześniej.

Na platformie Udemy możemy znaleźć wiele kursów Pythona. Wybór jest tak ogromy, że poświęciłam osobnego posta w grupie Python: Nauka dla kursów Pythona w zależności od tego w jakim kierunku ma być wykorzystywany. Tutaj kursy o ogólnym zastosowaniu:

🇵🇱 📌 Python dla początkujących– jest to kurs całkowitych podstaw tego języka

📌 Complete Python Masterclass

📌 The Python Bible™ | Everything You Need to Program in Python with 11 Projects

📌 Django Core | A Reference Guide to Core Django Concepts 

Java

Dla wielu osób pierwszy lub docelowy język programowania. Jest najpopularniejszym językiem backendowym. Nie jest tak prosta jak Python, ale wykorzystywana w wielu korporacjach zachęca licznymi stażami.

🇵🇱 📌 Java od Podstaw do Eksperta – twórz własne aplikacje

📌 Java 8 Core Development – Prepare for OCJA OCJP

📌 Complete Java Masterclass in 30 days

PHP

Ze względu na ogromną popularność WordPressa, PHP jest językiem wymaganym „w komplecie” na webdevelopera szczególnie w agencjach interaktywnych. Jednocześnie ma się znacznie lepiej niż czasem może się wydawać, a wyjście PHP 7 tylko to potwierdziło.

🇵🇱 📌 PHP i MySQL od Podstaw do Eksperta

📌 Learn PHP Programming From Scratch

📌 PHP with Laravel for beginners – Become a Master in Laravel

Ruby / Ruby On Rails

Mała uwaga polski kurs programowania w Ruby jest świeżo dodany do Udemy, mimo braku opinii, daję mu szansę, gdyż został stworzony przez Helion VideoPoint

🇵🇱 📌 Naucz się programować w RUBY

📌 Comprehensive Ruby Programming

📌 The Complete Ruby on Rails Developer Course

C++

Ojciec większości współczesnych języków programowania. Akademickie podejście mówi, by zaczynać naukę programowania właśnie od C lub C++. Nie jest najprostszy, ale na pewno daje mocne podstawy do rozwoju w innych językach.

🇵🇱 📌 C++ od Podstaw do Eksperta

🇵🇱 📌 C++ dla początkujących– nowo dodany kurs

📌 Learn and Understand C++

C#

udemy kursy C#

🇵🇱 📌 C# .NET od Podstaw do Tworzenia Aplikacji w WPF i XAML

🇵🇱 📌 Natywne aplikacje w języku C#. Xamarin- tworzenie aplikacji cross-platform na iOS i Android

📌 C# Basics for Beginners: Learn C# Fundamentals by Coding

Nauka C# w kontekście pisania gier:

🇵🇱 📌 Tworzenie gier komputerowych od podstaw – Unity 3D + Wprowadzenie do C# 

📌 Learn to Code by Making Games – Complete C# Unity Developer

Elixir

Uwaga: do nauki Elixira jak i Go Langa kursy Udemy wymagają znajomości innego języka programowania!

📌 The Complete Elixir and Phoenix Bootcamp

📌 Elixir for begginers

Go Lang

📌 Web Development w/ Google’s Go (golang) Programming Language

📌 Go: The Complete Developer’s Guide (Golang)

📌 Learn How To Code: Google’s Go (golang) Programming Language

Tworzenie aplikacji mobilnych

programowanie android udemy kursy

Android

Dużym zaskoczeniem było dla mnie, że w tym wypadku aż 3 kursy na Udemy pojawią się w języku polskim.

🇵🇱 📌 Android – programowanie aplikacji w praktyce

🇵🇱 📌 Android – od komplentego zera do zaangażowanego developera 

🇵🇱 📌 Praktyczny podstawowy kurs programowania Android

📌 The Complete Android N Developer Course

iOS

🇵🇱 📌 iOS 11 i Swift 4 – pierwsze kroki – stworzysz 6 aplikacji

📌 iOS 11 & Swift 4 – The Complete iOS App Development Bootcamp

📌 iOS 11 & Swift 4: From Beginner to Paid Professional™

Analiza danych i Machine Learning

Te dwa tematy są ściśle ze sobą powiązane, nic dziwnego, że kursy te będą po części na siebie nachodzić.

Udemy analiza danych

Język R

Język R nie jest najpopularniejszym językiem programowania, ale trafia do bardzo wiernej grupy odbiorców matematyków, biologów, osób mających kontakt z ogromną ilością danych.

📌 R Programming A-Z™: R For Data Science With Real Exercises!

📌 Data Science and Machine Learning Bootcamp with R

🇵🇱 📌 Analiza Danych – Podstawy, Teoria i Praktyka

📌 Statistics for Data Science and Business Analysis

📌 Data Analysis and Dashboards with Google Data Studio

📌 Data Analysis with Pandas and Python

📌 Complete Data Science Training with Python for Data Analysis

Machine Learning, sieci neuronowe

📌 Machine Learning A-Z™: Hands-On Python & R In Data Science

📌 Deep Learning A-Z™: Hands-On Artificial Neural Networks

📌 Bayesian Machine Learning in Python AB Testing

Bazy danych

Bazy danych udemy kursy opinie

SQL

📌 The Complete SQL Bootcamp

📌 The Complete Oracle SQL Certification Course

NoSQL

📌 The Complete Developers Guide to MongoDB

📌 Understanding CouchDB : Learn Basic & Advanced NoSQL Skills

Udemy – opinie o platformie

O Udemy opinie są różne. Ogrom materiałów i fakt, że każdy może zacząć nagrywać kursy sprawia, że mają one różny poziom. Poza tym samo Udemy nowe kursy wypuszcza często za darmo przez np. 2-3 tygodnie od premiery. W ten sposób chce promować twórców i dać im szansę szybko zebrać pierwsze opinie. Negatywne opinie zwykle słyszę, gdy ktoś ocenia poziom kursów na podstawie właśnie doświadczenia z darmowymi kursami, które jeszcze ocen nie miały lub miały ich bardzo mało, a twórca był nowy.

Kolejny zarzut to, że wśród wykładowców są prawie „sami hindusi”. Nie ma w tym nic dziwnego. W Indiach rynek IT jest ogromny, uczelnie mają dobre opinie, a liczba publikacji naukowych w dziedzinie algorytmiki zawstydza resztę świata. Zgadzam się, że akcent nie zawsze jest prosty w zrozumieniu i dlatego został ważnym kryterium przy wyborze.

Kursy Udemy czy warto?

Wśród kilkunastu tysięcy kursów są kursy lepsze i gorsze. Właśnie po to powstała powyższa lista, by wyselekcjonować najlepsze. Zabrałko dobrego kursu, który polecasz? Dodaj recenzję w komentarzu!

Moja rada: Przed zakupem przesłuchaj dostępne lekcje próbne.
Jeśli, któryś z autorów pasuje Ci stylem bycia, sposobem opowiadania, przykładami jakich używa, nawet tonem głosu – sprawdź jakie inne kursy prowadzi, może coś jeszcze z jego kursów Ci się spodoba 😉
Nawet najlepszy, najobszerniejszy materiał wykładany przez osobę, której nie chce Ci się słuchać nie zostanie Ci w pamięci. Wtedy lepiej zrobić mniej, a dokładniej, tak by z tym prowadzącym nauka była przyjemnością.

Zestaw kursów będę starała się na bieżąco aktualizować. Dajcie znać w komentarzach, jakich kursów szukacie i czy udało wam się znaleźć kurs dla siebie?

Mam nadzieję, że ta lista pomoże dokonać wyboru najlepszego wśród najlepszych kursów z Udemy.

Wasze recenzje

👉 Kurs z Udemy już za Tobą? Dodaj w komentarzu nazwę kursu oraz swoją opinię.  Twoja opinia ma znaczenie, nawet krótka recenzja pomoże innym dokonać wyboru! 🙂
Dodaje w komentarzu ⬇️