Udemy jest popularną platformą e-learningową, która udostępnia materiały do nauki z różnych dziedzin (nie tylko programowania) w formie wideo. Aktualnie znajduje się na niej kilkanaście tysięcy różnych kursów online (dane z raportu 2016 podawały ponad 15 tysięcy), co oznacza nie tylko ogromny wybór, ale również dość duży przekrój jeśli chodzi o jakość. Dlatego postanowiłam wam pomóc z wyborem i przejrzeć najpopularniejsze języki programowania dobierając dla nich kursy, które w mojej ocenie są godne polecenia.
Będę polecać kursy w języku polskim i po angielsku. Rzeczy nowych zazwyczaj chcemy uczyć się w języku, który znamy najlepiej, z drugiej strony znajomość języka angielskiego jest niezbędna w pracy programisty, do tego lekcji w tym języku mamy znacznie większy wybór.
Jak wyglądają kursy programowania na Udemy?
Typowy kurs na platformie Udemy to wideo podzielone na rozdziały oraz dodatkowe materiały. Często autorzy udostępniają nam również ćwiczenia w formie plików pdf czy w sekcji ogłoszenia wrzucają link do githuba z proponowanymi rozwiązaniami. Ponadto Udemy mamy możliwość zadania pytań bezpośrednio twórcy przez specjalną zakładkę.
Raz kupione kursy zostają z nami na zawsze. Jeśli autor zaktualizuje materiały, dostajemy powiadomienie o zmianach i otrzymujemy je bez dodatkowych opłat.
Najlepsze kursy z Udemy – jak je wybierałam?
W przypadku języka polskiego nie mamy dużego wyboru, ale dla kursów w języku angielskim wybranie najlepszych na Udemy nie jest takie oczywiste. Nie mogę polecić każdego języka z własnego doświadczenia, dlatego tutaj kierowałam się kryteriami:
- zawartość kursu
- czy oprócz przerabianych zagadnień rozwiniemy własne projekty
- kursy polecane na forach np. Quora
- liczba zakupów, liczba opinii średnia ocen
- język angielski prowadzącego – niestety wielu prowadzących, mimo bogatego materiału ma niezrozumiały akcent np. hinduski czy turecki, a to poważnie utrudnia przyswojenie materiału
Ponadto zachęcam by dodawać własne recenzje w komentarzach!
Poniższa lista to moje wybory, a jest ich sporo. Postanowiłam dodać spis treści, by ułatwić czytanie wpisu:
Spis kursów
Tworzenie stron WWW
Kompleksowe kursy o tworzeniu stron internetowych
Zaczynam od tego czego najczęściej szukacie na moim blogu. Na Udemy znajdziecie kurs po polsku:
🇵🇱 ➡️ Webdeveloper od podstaw w 15 dni – to aktualnie najlepszy wybór jeśli chodzi o Udemy po polsku w kontekście start w tworzeniu stron www.
Stosunkowo nowo wydany kurs przez Samuraja Programowania, zawiera mocne postawy wytłumaczone przystępnym językiem i podzielony w przyjemny sposób na 15 dni nauki. Co więcej jest tak naprawdę dobrą bazą, by dalej rozwijać się zarówno w kierunku front-end jak i back-end.
Dodaję tu jednak małą uwagę: kurs kończy się na przenisieniu strony na serwery home (odradzam) i ovh (trochę lepiej). Jest to wiedza warta uwagi, jednak na pewno ważne (a może nawet ważniejsze), by na koniec tego kursu zapoznać się z gitem/githubem. Inaczej powstanie nam dość poważna luka podważająca na nasze devowe umiejętności. Dlatego po jego zakończeniu polecam uzupełnić swoją wiedzę. Podstawy korzystania jak i tutorial jak za darmo opublikować swoją pierwszą stronę internetową znajdziecie na na blogu pod tagiem kurs gita.
🇵🇱 ➡️ Front-end zaawansowany w 15 dni – kurs to kontynuacja Webdeveloper w 15 dni, ale jednocześnie zupełnie niezależna część dla tych co podstawy HTML i CSS mają i chcą kontynuować swoją przygodę na froncie. W podobnej konwencji jak powyższy przedstawia dalsze zagadnienia dotyczące front-endu.
🇵🇱 ➡️ Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta
Kurs składa się z ponad 46 godzin wykładów wideo, 6 artykułów i ponad 200 dodatkowych materiałów. Jest to kompleksowy zbiór informacji zawierający tematy zarówno starsze, historyczne, jaki od zupełnych podstaw w HTML i CSS, przez JavaScript, jQuery, AJAX, porusza też problem projektowania na urządzenia mobilne czy automatyzację pracy przez popularne narzędzia używane w pracy webdevelopera. W trakcie kursu do wykonania są ćwiczenia, które możemy użyć do budowania przyszłego portfolio.
Kurs nie najnowszy, ale w miarę na bieżąco odświeżany. Aktualnie skorzystało z niego 39 tys uczestników z czego ponad 5 tys oceniło kurs, a jego to 4.5/5 ⭐
Odpowiednikiem tego kursu w języku angielskim będzie:
➡️ Ultimate Web Designer & Developer Course: Build 23 Projects! (32,5 godziny 4.5 ⭐ (5 797 ocen))
➡️ The Complete 2020 Web Development Bootcamp – nowość w zestawieniu, kurs, który wbija się jako mój osobisty nr 1 jeśli chodzi o materiały po angielsku. Wygląda na bardzo starannie przygotowany.
W trakcie oczywiście przygotujecie projekty do portfolio (ale chyba wszystkie kursy tym zachęcają). Mnie przekonuje też sposób w jaki autorka (! – tak, kurs prowadzi kobieta) mówi – jej angielski jest zrozumiały, wyraźny, ale pozbawiony tonu agresywnego coacha, który by mnie raził na dłuższą matę, a jest dość charakterystyczny w materiałach po angielsku.
➡️Build Responsive Real World Websites with HTML5 and CSS3 (11,5 godziny 4,7 ⭐ (9 925 ocen))
i ciut bardziej zaawansowane, ale również prowadzone od podstaw kurs:
📌 The Web Developer Bootcamp – HTML, CSS, JS, Node and More!
📌 The Complete Web Developer Bootcamp – Beginner to Expert – Real apps with HTML, CSS, JS, Rails
Interesujący, z dobrymi opiniami, ale niestety nie trafiający do mnie językowo kurs (prowadzący ma mało życia w sobie w moim odczuciu, na udemy kursy różne, więc i taki się trafi). Dodaję go ze względu na to, że tłumaczy z wykorzystaniem schematów blokowych, krok po kroku zanim pokazuje jak daną rzecz wykonać w kodzie, ponadto kurs ten trwa prawie 70 godzin i oferuje ponad 150 pomocy naukowych – wow.
Więcej o CSS
Znajomość CSS to nie tylko umiejętność zmiany fontu i ustawienia koloru. Zaawansowana znajomość CSS jest wymagana w ofertach pracy Front-End Developera. Zostawiam was z Bootstrapem oraz z bardzo dobrym kursem Sass’a
📌 Bootstap 4 from scratch with 5 projects
📌 Advanced CSS and Sass: Take Your CSS to the Next Level!
JavaScript
Gdy HTML i CSS są opanowane czas wznieść strony na wyższy poziom dodając im prawdziwą interaktywność. JavaScript to jedyny język programowania na froncie, dlatego jego znajomość jest bardzo ważna w kontekście tej ścieżki w branży IT.
🇵🇱 ➡️ Programowanie w Javascript – to kolejny kurs wydany przez Samuraja Programowania. Wprowadza Js w wersji ES5 i ES6. Kolejny trzeci kurs z serii „Od podstaw do pierwszej pracy – zostań front-end developerem”.
🇵🇱 📌 JavaScript od Podstaw do Eksperta
📌 The Complete JavaScript Course: Build a Real-World Project
Dla osób, które już podstawy JavaScript mają za sobą i chcą podszlifować umiejętności opanowując rzeczy bardziej zaawansowane:
📌 ES6 Javascript: The Complete Developer’s Guide
📌 JavaScript: Understanding the Weird Parts
Biblioteki i frameworki JavaScript
Myśląc o dalszym rozwoju na ścieżce Front-End Developer’a dociera się do bibliotek i framworków JavaScriptowych takich jak:
📌 jQuery (Up and running with jQuery)
📌 Angular (Angular 5 (formerly Angular 2) – The Complete Guide)
📌 React (The Complete React Web Developer Course with Redux)
📌 Vue.js (Vue JS – The Complete Guide)
📌 Node.js (The Complete Node.js Developer Course )
📌 TypeScript (Understanding TypeScript)
WordPress
WordPress to aktualnie najpopularniejszy CMS – system zarządzania treścią. Jest platformą wykorzystywaną to tworzenia prawie wszystkich typów stron www – wizytówek, portfolio, stron firmowych, blogów czy sklepów.
Mimo, że WordPress jest napisany w oparciu o PHP, tworzenie szablonów i wtyczek do wordpress’a nie wymaga zaawansowanej znajomości tego języka. Znając HTML, CSS, podstawy Js i PHP w oparciu o kodeks (dokumentację) WordPressa jesteśmy wstanie stworzyć swoją całkowicie spersonalizowaną stronę od zera.
📌 WordPress Theme Development with Bootstrap
📌 Complete WordPress Theme Development Course
📌 Professional WordPress Theme Development from Scratch – w tym w oparciu o Bootstrapa, proponuje 26 projektów, ostatnia aktualizacja 10/2017. Niestety łapie minus za akcent autora. Jego angielski jest jednak zrozumiały, dlatego trafia na listę 🙂
WebDesign i UX
Jeśli planujesz karierę freelancera lub rozwój w kierunku Full-Stack Developera na pewno znajomość zasad projektowania stron www, webdesignu czy użyteczności powinny Cię zainteresować.
📌 Learn Photoshop, Web Design & Profitable Freelancing
📌 UX & Web Design Master Course: Strategy, Design, Development
📌 Usability Testing Boot Camp ❤
Języki programowania
Python / Django
Python jest świetnym wyborem jako pierwszy język programowania. O 10 powodach, dla których warto nauczyć się Pythona pisałam już wcześniej.
Na platformie Udemy możemy znaleźć wiele kursów Pythona. Wybór jest tak ogromy, że poświęciłam osobnego posta w grupie Python: Nauka dla kursów Pythona w zależności od tego w jakim kierunku ma być wykorzystywany. Tutaj kursy o ogólnym zastosowaniu:
🇵🇱 📌 Python dla początkujących– jest to kurs całkowitych podstaw tego języka
📌 The Python Bible™ | Everything You Need to Program in Python with 11 Projects
📌 Django Core | A Reference Guide to Core Django Concepts
Java
Dla wielu osób pierwszy lub docelowy język programowania. Jest najpopularniejszym językiem backendowym. Nie jest tak prosta jak Python, ale wykorzystywana w wielu korporacjach zachęca licznymi stażami.
🇵🇱 📌 Java od Podstaw do Eksperta – twórz własne aplikacje
📌 Java 8 Core Development – Prepare for OCJA OCJP
📌 Complete Java Masterclass in 30 days
PHP
Ze względu na ogromną popularność WordPressa, PHP jest językiem wymaganym „w komplecie” na webdevelopera szczególnie w agencjach interaktywnych. Jednocześnie ma się znacznie lepiej niż czasem może się wydawać, a wyjście PHP 7 tylko to potwierdziło.
🇵🇱 📌 PHP i MySQL od Podstaw do Eksperta
📌 Learn PHP Programming From Scratch
📌 PHP with Laravel for beginners – Become a Master in Laravel
Ruby / Ruby On Rails
Mała uwaga polski kurs programowania w Ruby jest świeżo dodany do Udemy, mimo braku opinii, daję mu szansę, gdyż został stworzony przez Helion VideoPoint
🇵🇱 📌 Naucz się programować w RUBY
📌 Comprehensive Ruby Programming
📌 The Complete Ruby on Rails Developer Course
C++
Ojciec większości współczesnych języków programowania. Akademickie podejście mówi, by zaczynać naukę programowania właśnie od C lub C++. Nie jest najprostszy, ale na pewno daje mocne podstawy do rozwoju w innych językach.
🇵🇱 📌 C++ od Podstaw do Eksperta
🇵🇱 📌 C++ dla początkujących– nowo dodany kurs
C#
🇵🇱 📌 C# .NET od Podstaw do Tworzenia Aplikacji w WPF i XAML
🇵🇱 📌 Natywne aplikacje w języku C#. Xamarin- tworzenie aplikacji cross-platform na iOS i Android
📌 C# Basics for Beginners: Learn C# Fundamentals by Coding
Nauka C# w kontekście pisania gier:
🇵🇱 📌 Tworzenie gier komputerowych od podstaw – Unity 3D + Wprowadzenie do C#
📌 Learn to Code by Making Games – Complete C# Unity Developer
Elixir
Uwaga: do nauki Elixira jak i Go Langa kursy Udemy wymagają znajomości innego języka programowania!
📌 The Complete Elixir and Phoenix Bootcamp
Go Lang
📌 Web Development w/ Google’s Go (golang) Programming Language
📌 Go: The Complete Developer’s Guide (Golang)
📌 Learn How To Code: Google’s Go (golang) Programming Language
Tworzenie aplikacji mobilnych
Android
Dużym zaskoczeniem było dla mnie, że w tym wypadku aż 3 kursy na Udemy pojawią się w języku polskim.
🇵🇱 📌 Android – programowanie aplikacji w praktyce
🇵🇱 📌 Android – od komplentego zera do zaangażowanego developera
🇵🇱 📌 Praktyczny podstawowy kurs programowania Android
📌 The Complete Android N Developer Course
iOS
🇵🇱 📌 iOS 11 i Swift 4 – pierwsze kroki – stworzysz 6 aplikacji
📌 iOS 11 & Swift 4 – The Complete iOS App Development Bootcamp
📌 iOS 11 & Swift 4: From Beginner to Paid Professional™
Analiza danych i Machine Learning
Te dwa tematy są ściśle ze sobą powiązane, nic dziwnego, że kursy te będą po części na siebie nachodzić.
Język R
Język R nie jest najpopularniejszym językiem programowania, ale trafia do bardzo wiernej grupy odbiorców matematyków, biologów, osób mających kontakt z ogromną ilością danych.
📌 R Programming A-Z™: R For Data Science With Real Exercises!
📌 Data Science and Machine Learning Bootcamp with R
Analiza danych
🇵🇱 📌 Analiza Danych – Podstawy, Teoria i Praktyka
📌 Statistics for Data Science and Business Analysis
📌 Data Analysis and Dashboards with Google Data Studio
📌 Data Analysis with Pandas and Python
📌 Complete Data Science Training with Python for Data Analysis
Machine Learning, sieci neuronowe
📌 Machine Learning A-Z™: Hands-On Python & R In Data Science
📌 Deep Learning A-Z™: Hands-On Artificial Neural Networks
📌 Bayesian Machine Learning in Python AB Testing
Bazy danych
SQL
📌 The Complete Oracle SQL Certification Course
NoSQL
📌 The Complete Developers Guide to MongoDB
📌 Understanding CouchDB : Learn Basic & Advanced NoSQL Skills
Udemy – opinie o platformie
O Udemy opinie są różne. Ogrom materiałów i fakt, że każdy może zacząć nagrywać kursy sprawia, że mają one różny poziom. Poza tym samo Udemy nowe kursy wypuszcza często za darmo przez np. 2-3 tygodnie od premiery. W ten sposób chce promować twórców i dać im szansę szybko zebrać pierwsze opinie. Negatywne opinie zwykle słyszę, gdy ktoś ocenia poziom kursów na podstawie właśnie doświadczenia z darmowymi kursami, które jeszcze ocen nie miały lub miały ich bardzo mało, a twórca był nowy.
Kolejny zarzut to, że wśród wykładowców są prawie „sami hindusi”. Nie ma w tym nic dziwnego. W Indiach rynek IT jest ogromny, uczelnie mają dobre opinie, a liczba publikacji naukowych w dziedzinie algorytmiki zawstydza resztę świata. Zgadzam się, że akcent nie zawsze jest prosty w zrozumieniu i dlatego został ważnym kryterium przy wyborze.
Kursy Udemy czy warto?
Wśród kilkunastu tysięcy kursów są kursy lepsze i gorsze. Właśnie po to powstała powyższa lista, by wyselekcjonować najlepsze. Zabrałko dobrego kursu, który polecasz? Dodaj recenzję w komentarzu!
Moja rada: Przed zakupem przesłuchaj dostępne lekcje próbne.
Jeśli, któryś z autorów pasuje Ci stylem bycia, sposobem opowiadania, przykładami jakich używa, nawet tonem głosu – sprawdź jakie inne kursy prowadzi, może coś jeszcze z jego kursów Ci się spodoba 😉
Nawet najlepszy, najobszerniejszy materiał wykładany przez osobę, której nie chce Ci się słuchać nie zostanie Ci w pamięci. Wtedy lepiej zrobić mniej, a dokładniej, tak by z tym prowadzącym nauka była przyjemnością.
Zestaw kursów będę starała się na bieżąco aktualizować. Dajcie znać w komentarzach, jakich kursów szukacie i czy udało wam się znaleźć kurs dla siebie?
Mam nadzieję, że ta lista pomoże dokonać wyboru najlepszego wśród najlepszych kursów z Udemy.
Wasze recenzje
👉 Kurs z Udemy już za Tobą? Dodaj w komentarzu nazwę kursu oraz swoją opinię. Twoja opinia ma znaczenie, nawet krótka recenzja pomoże innym dokonać wyboru! 🙂
Dodaje w komentarzu ⬇️
no i kupione: jQuery, advanced css and sass, bootstrap i wordpress. obym do emerytury skonczyła;)
a ja dopiero raczkuję, obym do emerytury doszła do kupienia takich kursów
Daj znać, jak Ci się podobały, jak poszły – zachęcam do wrzucenia nam recenzji tutaj 😀
Co myślisz o kursie wordpress dla nieprogramistów? Warto, nie warto?
PS: super wpis o ścieżce na front-end, tak mi się wszystko poukładało! ♡
Jako osoba programująca nie ufam takim kursom ;p
*Od razu zaznaczam, że tego kursu nigdy nie widziałam i może być w porządku.
Rozumiem, że jest na pewno spora grupa osób, które nie programują, a prowadzą małe lub 1 osobowe firmy, na wordpressie mają swoją stronę www i chcą być sobie sterem, żeglarzem okrętem – i to jest super. Jednak bez poznania podstaw html i css, to te kursy wordpressa od strony użytkownika są w moim odczuciu traceniem pieniędzy 1) wordpress jest bardzo prosty i intuicyjny 2) na podstawowe potrzeby są darmowe szablony mające instrukcje obsługi.
Znając już podstawy html i css można sobie wszelkie drobne poprawki samemu wdrożyć i jest to na pewno bardziej opłacalna inwestycja w siebie.
Konkretnie dla Ciebie – skoro zainteresowała Cię ścieżka front-end odradzam zakup tego typu kursu.
Jeśli znasz podstawy html/css, a php chociaż składniowo jest Ci znany, to z wszystkim innym sobie poradzisz mając kodeks wordpressa https://codex.wordpress.org/Main_Page
Jeśli bardzo chcesz nauczyć się z kursu, bo to lepiej organizuje Twoją naukę to skup się na kursach typu pisanie szablonu do wp od podstaw czy pisanie wtyczek do wp od podstaw 🙂
Chciałbym się dowiedzieć jakie jest Twoje zdanie o stronach, które również oferują możliwość nauki programowania, np. khanacademy, sololearn, codeacademy, code.org i jak wypadają one w porównaniu z udemy?
Są to zupełnie inne kursy – trudno je porównać do kursów wideo
Generalnie dobrze się uczyć z wielu źródeł i dobrze wiedzieć co tobie odpowiada. U mnie np. zależy od technologii. Jeśli chodzi o pierwsze poznanie z językiem lubię kursy wideo. Oglądałam tutoriale i Start with/Step by step w przypadku C# czy Ruby. Jednocześnie jednak, gdy ogarniam już podstawę wolę kursy tekstowe.
Szybciej mogę robić materiał niż w przypadku wideo, gdzie prowadzący bardzo dokładnie tłumaczy podstawy – jeśli je już umiem, mogę to pominąć scrollując tekst.
Zazwyczaj jednak mieszam metody uczenia się – przeglądam interaktywne kursy na Code Schoolu, obejrzę jakiś wstęp na yt czy zrobię tutorial tekstowy. Jedna zazwyczaj szukam wprowadzenia do konkretnego frameworka, technologii.
Jeśli chodzi o porównanie platform:
Solo Learn jest aplikacją mobilną, kursy są fajne jak jedziesz gdzieś, czekasz u lekarza etc, ale materiał nie jest zbyt rozbudowany, raczej takie zapoznanie się w ogóle z czym co się je 😉
Codeacademy i Khanacademy polecam w poście „Jak zostać Front-End Developerem”.
W podobnej konwencji wideo + zadania są na Udacity, ale to też nie do końca to samo
Szczerze nie miałam kontaktu z codeorg
Z Udemy nie korzytsalem, ale bardzo ciekawe kursy ma eduweb i przede wszystkim duzy wybor.. Poza tym mozna to robic zdalnie wtedy kiedy ma sie czas, to chyba najwiekszy plus dla osob, ktore na co dzien pracuja. Tata programista robil niedawno kurs online, zeby byc “na czasie” z trendami
Nie macie takiego odczucia, że na wszystkich kursach w języku polskim nie tylko Udemy prowadzący mówią „wytłumaczę Ci… mam dla Ciebie…” strasznie kiepska kalka językowa z angielskiego, już lepiej żeby mówili w liczbie mnogiej 😛 Możliwe, że się czepiam
polecam, bo zrobiłam:
„Python for Data Science and Machine Learning Bootcamp” Jose Portilla – jest
bardzo obszerny, jeżeli jest się kompletnie zielonym w temacie, ale dużo
się nauczyłam, dużo ćwiczeń, materiałów dodatkowych
„Complete SQL Bootcamp” Jose Portilla – ja
wcześniej robiłam bezpłatne kursy sql w codecademy, potem płatne, więc
zupełnie zielona nie byłam, tylko taka mniej zielona, kurs to poukładał,
umiem dużo więcej, ogromnym plusem jest to, że pracujesz z PostgreSQL
„Complete Python Masterclass” Tim Buchalka – dobry kurs, choć uprzedzam, trzeba
zrobić wcześniej podstawy pythona, bo dość szybko następuje przeskok z
„phi, listy i indeksowanie, meh” do rzeczywiście trudniejszych zadań,
kurs fajnie pokazuje jak szerokie zastosowanie ma Python.
W ramach chorobowego robię kurs Angular + TypeScript https://www.udemy.com/angular-essentials-angular-2-angular-4-with-typescript/learn/v4/overview
Bardzo dobry kurs, każdy znajdzie tu coś dla siebie (i ten, kto dopiero zaczyna, i ten, kto już pisze). Do niektórych modułów są dodane zadania. Można je zrobić i sprawdzić z rozwiązaniem prowadzącego. Każdy moduł kończy się podsumowaniem i listą przydatnych materiałów poszerzających wiedzę.
dzięki za opinię! 😀 też się przymierzam do Angular 2+ ( 4 / 5 ), w pracy mamy apkę na AngularJS, kiedyś będzie trzeba przeżyć przeniesienie tego wyżej, oby przed 10 😉
Powodzenia! 🙂
Ja robiłam Complete Python Bootcamp, Jose Portilla, kurs jest ok, ale wg mnie dość suchy. Lekcje w stylu dostępnych gotowych notatek do przeczytania, później live coding dokładnie tych notatek z objaśnieniami (które są w notatkach). Zadań samodzielnych mogłoby być dużo więcej. U mnie się o tyle sprawdził, że o programowaniu jakieś tam pojęcie mam, więc nie potrzebuję dogłębnych tłumaczeń.
Drugi kurs z jakiego korzystam to Web Developer Bootcamp, Colt Steele. Baardzo szeroki rozstrzał zagadnień (html, css, bootstrap, jquery, js, nodejs, express, mongodb) z backendem jsowym. Moim zdaniem bardzo fajny kurs, super dla początkujących.
Jeśli chodzi o kurs do nauki React.js z Udemy to warto sięgnąć: „React 16 – The Complete Guide (incl. React Router 4 & Redux)”. Jestem w trakcie i jest bardzo dobry. Aktualna wiedza, prowadzący przedstawia materiał w sposób uporządkowany. Próbowałem kilka innych opcji, ten łączy sensowne przedstawienie React z wszystkim co trzeba wiedzieć, nawet protipami z ES7 i z kolesiem, który umie w angielski. Polecam
Ja robiłam z Udemy kurs Java od podstaw do eksperta – ok, nie jest do eksperta w to wiadomo.
Ale w mojej opinii jest to bardzo obszerny kurs Javy (robiłam kilka darmowych po angielsku i do tego porównuję).
Podstawy są bardzo dokładnie tłumaczone, a to mój pierwszy język programowania i nie miałam w żadnym momencie problemu ze zrozumieniem. Robiłam go głównie ze względu na to, że po angielsku mogłam nie wszystko dobrze zrozumieć. Bardzo dobrze zrobiłam. Na początku trochę wolno. Później dotarło do mnie jak mało rozumiałam z całego programowania obiektowego, zależności co jest czym, ta część jest wg mnie po prostu świetna. Wszystko jest tłumaczone na przykładzie, bardzo obrazowo.
Ogólnie jestem bardzo zadowolona z kursu, chociaż brakuje w nim części z pracą własną. Są zadanka po drodze, ale brakuje mi jakiegoś projektu na koniec, żeby zebrać to wszystko jeszcze raz jako „zadanko domowe”. W sumie to Udemy ma kursy wideo z języka, a nie tutorial budowania aplikacji. Po tym kursie spokojnie można podejść do różnych darmowych tutoriali i wie się co jest czym i skąd się wzięło. Jeszcze teraz wracam do części kursu, a piszę aplikację w stylu to-do listy, która się łączy z kalendarzem na dany dzień i czasem sprawdzam jak coś się pisało. Także Ekspertem nie jestem, ale zielona się już też nie czuję.
Co do ceny, ja go kupiłam w cenie 41zł to i wg mnie jest bardzo dobra cena za poukładany materiał po polsku, czas prowadzącego i to, że wszystko jest bardzo zrozumiałe. Jak nie ma promki tak i tak w cenie do ok. 100zł go poleciła kupić, bo jest warty (może nie 400zł 😛 ale 100 na pewno).
dzięki za tak obszerną recenzję. Ceny kursów z Udemy są naprawdę konkurencyjne, to trzeba im przyznać 🙂
tl;dr
Kurs Tworzenia Stron w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta – kupiłem bo tani i warto
A teraz wprowadzę w akcję – miałem na studiach podstawy technologi webowych. Robione typowo po akademicku czyli po ch☺ju – 8 wykładów, gdzie niby od zera mieliśmy HTML CSS Sass Less JavaScript jQuery Ajax PHP i jeszcze twierdził, że zrobi z nami tworzenie aplikacji mobilnej, z czego to koleś w te 8 tygodni (co 2 tyg spotkanie) nie zrobił, a na ćwiczeniach dawał link do swojego wykładu + lista zadań, rób stronę, a resztę przerób sam w domu.
No więc się wkur…zyłem i gdy szukałem za każdym razem jak rozwiązać te jego zadania, w końcu trafiłem na kurs z Udemy, który wg opisu w 90% pokrywał nam się z modułem.
Na początku było wolno, autor się strasznie rozwodzi nad teorią, która jest nudna, ale generalnie i tak lepiej niż nasz ziomek od webówki. Trochę to wszystko trwało, ale przetrawiłem te początki myśląc „serio stary mówisz o internet explorer?”. Później kolejne wideo są zdecydowanie ciekawsze. Kurs jest sklejony jakby z dwóch kursów starego vs nowego co widać po jakości filmików. Całe podstawy najpierw HTML (xhtml), CSS3 potem HTML5 może po prostu nudzić, bo ma się wrażenie, że to jest stare po co o tym gadać, ale autor ma na to pomysł co później widać np. przy wprowadzeniu js.
Trzasnąłem sobie stronki, zadanka na studiach i jeszcze 4+ dostałem (wywaliłem się na pytaniach z jQuery, ale koleś chciał cytaty z jego wykładu… cóż)
Generalnie są to solidne podstawy, dobre wytłumaczenie zagadnień, dobre przykłady. Całość jest DOBRA. Nie jakaś dająca fajerwerki, ale wiedzy jest dużo za tę cenę to można brać i nie żałować. Później warto sobie uzupełnić czego brakuje po angielsku i tyle – reszta wyjdzie w praniu.
A te całe pogadanki o starych wersjach i kompatybilności z IE przydały mi się na egzaminie (tak, pisaliśmy test na kartce, bo czemu by nie) z tego fascynującego przedmiotu.
Kupiłam dwa kursy z Udemy – Java od podstaw do eksperta oraz po angielsku Java 8 Core Complete Development.
Najpierw zapoznałam się z wersją po polsku i przyznam szczerze, że prowadzący nie do końca mi odpowiadał. Głównie przez styl bycia, mówienia. Jestem humanistką i niektóre błędy językowe krzywdziły moje uszy. Po kilku filmikach sięgnęłam po Java 8 Core. Początkowo byłam bardziej zadowolona – w angielskim nic mnie nie raziło jak w języku polskim. Akcent prowadzącego jest zrozumiały, a w każdej sekcji autor proponuje ćwiczenia. Jednak, gdy dotarłam do rozdziału zarządzanie pamięcią i programowanie zorientowane obiektowo przeprosiłam się z kursem po polsku. Nie znaczy to, że kurs po angielsku jest zły. Po prostu zaczęłam się gubić gdy autor tłumaczył dziedziczenie mój angielski niby dobry wymagał słuchania po 2-3 razy a i tak słuchałam jeszcze raz przy zadaniach.
Wróciłam do kursu Java od podstaw i chociaż na początku wszystko było powtórką z Java 8 Core, to bardzo przydatną (większość zagadnień przydało się przypomnieć), to późniejsze rozdziały były naprawdę super 🙂 Kurs w wersji polskiej robi programowanie obiektowe, współbieżne i wyrażenia lambda. I to jest naprawdę dużo.
Później wróciłam do kursu po angielsku, zrobiłam go całego, niektóre tematy rozszerzał np. operacje na plikach, a Java 8 jest zdecydowanie szerzej zrobiona.
Generalnie jestem zadowolona z obu kursów i polecam to połączenie!
fajnie mieć takie porównanie kursów! bardzo dziękuję za tę recenzję
* Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta
* WordPress Theme Development with Bootstrap
– potrzeba też pracy własnej zwłaszcza z javascriptem, ale polecam gorąco. Pracuję i freelancuję, mam pracę, to chyba najlepsza recenzja 😀
Kurs tworzenia www od podstaw do eksperta to chyba najpopularniejszy kurs po polsku z tych co zestawiłam ;p
Widziałaś ze udemy wypuściło kurs Angulara po polsku. Co o nim myślisz? Czytałam opinie, ze to samo jest na yt i w dokumentacji
Miałam okazję zetknąć się z polskim kursem z Udemy – Tworzenie stron www od podstaw do eksperta i chciałabym mu wystawić dobrą opinię. Autor tłumaczy rzeczy w sposób chronologiczny. Na początku dość powolny. Powiedziałabym, że nawet 1/4 jak nie 1/3 kursu jest prowadzona w sposób kierowany do osób całkowicie nie rozumiejących podstaw technologii webowy (co oczywiście jest na plus jeśli wybiera się ten kurs jako pierwsze spotkanie z tworzeniem stron www). Materiału jest dużo. Dużo teorii (na początku), dużo praktycznego pisania kodu w czasie rzeczywistym. Przydałyby się dodatkowe ćwiczenia oprócz kursu wideo, dlatego nie może być to jedyne źródło wiedzy. Na początek bardzo polecam. W skali do 10: między 7 a 9 (w zależności od części).
Na grupie Programuj dziewczyno widziałam kurs Udemy Tworzenia Stron WWW od Podstaw do Eksperta (prowadzi pan Arkadiusz Włodarczyk) – było tam sporo krytyki tego Pana, że jest przestarzały i że autor ma złą dykcję (no może ma sposób mówienia taki a nie inny, ale to nie podważa jego kompetencji jako nauczyciela). Jednak przejrzałam spis treści (bardzo obszerny) i ze względu na cenę KUPIŁAM i NIE ŻAŁUJĘ.
Generalnie kurs to zlepek kilku różnych kursów i jeśli ma się już jakieś podstawy i oczekiwania, że kurs zrobi z Tobą 2 strony do CV, 3 aplikacje i że za tydzień pójdziesz na rekrutację „chcę conajmniej 4 tys netto” – to faktycznie nie ten kurs.
Jest dużo podstaw – co się z czego wywodzi, trochę wiedzy bardziej ogólnej. Starsze części o standardzie przed HTML5 są wyraźnie gorszej jakości – starsze nagrania, ale w sumie w „historii” web developmentu już nic się nie zmieni.
Później jest coraz lepiej, ten kurs faktycznie pokrywa wiele tematów z HTML5 / CSS3 wchodzi Js i jQuery, Ajax. Jest tworzenie strony responsywnej i na flexboxie. Są pokazane różne przykłady użycia, dalej wchodzą naprawdę zaawansowane tematy preprocessory css – sass czy narzędzie do automatyzacji pracy programisty Front-End Developera – Grunt.js. Autor porusza też temat dobrych praktyk, wydajności strony www, kompresji obrazów.
Po przejściu całego tego kursu zrobiłam swoje własne projekty na githubie, postarałam się każdy jeden „dział” tego kursu wykorzystać (poza tymi początkowymi starymi, które może zajmują 10-15% całości?). Oczywiście do zrobienia swoich projektów też googlowałam, nie że na podstawie jednego kursu wszystko, ale wiedziałam CO I JAK googlować, by znaleźć co chcę zrobić 🙂
To niby (tylko) ponad 40 godzin kursu, ale starając się na bieżąco wykorzystywać przerobione tematy zajęło mi to chyba z pół roku (uczyłam się też z innych źródeł np. pod koniec dodałam sobie Bootstrapa, bo jest często wymagany). Stworzyłam w tym czasie 6 różnych stron, 3 aplikację, swoje portfolio na github pages (tutorial z tego bloga zresztą) i od lipca zaczynam staż!!!
Nie zgodzę się z krytyką tego Pana. Dla osoby początkującej on daje tyle wiedzy za śmieszne pieniądze – zapłaciłam za kurs na Udemy 42zł i mam go na zawsze jeśli będę chciała wrócić czy zapytać o coś autora (zakładka pytań do prowadzącego), a nie kilka tysięcy jak w szkołach programowania i w sumie koniec kursu, koniec pomocy.
Jakby ktoś chciał jako uzupełnienie polecam też darmowy kurs na edX po angielsku, żeby sobie słownictwo angielskie przećwiczyć i łatwiej się googlało problemy.
Pozdrawiam
Zdaję sobie sprawę, że komentarz był napisany pół roku temu, ale chciałabym podkreślić, że takie argument typu niski koszt kursu i że ma się go na zawsze, że można wrócić i zadać autorowi pytania, to jest to argument w stronę kursów Udemy, a nie konkretnie Włodarczyka.
tak to generalnie odnosi się do całej platformy udemy ^^
Zdecydowanie polecam dwa szkolenia:
Python and Django Full Stack Web Developer BootcampJose Portilla – super szkolenie dla tych, ktorzy chca stawiac pierwsze kroki jako Front-End Developerzy
Django 2.1 & Python | The Ultimate Web Development Bootcamp Nick Walter
– genialne szkolenie dla tych, ktorzy chca sie zapoznac z Django, stworzyc swoje pierwsze projekty. W przypadku jakichkolwiek problemow warto korzystac z Q&A – Nick bardzo chetnie pomaga, gdy sie na czyms „zawiesimy”.
Włodarczyk ma obszerne kursy, ale niestety część z jego materiałów to jest nauka przestarzałej lub starzejącej się technologii. Ja też kupiłam ten kurs Tworzenia Stron WWW, nie wiedziałam wtedy absolutnie nic o kodowaniu i niestety zmarnowałam parę dni na uczenie się niepotrzebnych rzeczy. Niestety osoba nie będąca w temacie nie wyłapie błędów lub złych praktyk przez niego prezentowanych. Fajne dla niektórych może być wolne tempo nauki, to, że tłumaczy w stylu „dla opornych” oraz zachęca twierdząc, że programowanie jest dla każdego. Niestety, pomijając jego sposób wypowiadania się, na prawdę widać, że jest to osoba która nie pracuje w zawodzie i nie uczy dobrych praktyk. Kiedyś tam (ja przypuszczam, że było to około 8 lat temu) wykuł jak się co robi, zrobił z tego kursy, a teraz czasami doda coś nowego, ale by były obszerne (czyli robiły dobre wrażenie) i by się nie namęczyć nie usuwa, nie aktualizuje materiałów. Na dowód zobaczcie sobie jego konto na LinkedIn.
Nie każdy czuje się komfortowo ucząc się po angielsku (jednak uważam, że programując warto angielskiego się poduczyć 😉 ), ale moim zdaniem wybieranie jego kursu, tylko dlatego, że są po polsku to robienie sobie krzywdy..
Długo to był jedyny kompleksowy kurs webdevelopmentu po polsku na Udemy, ale pojawił się nowy kurs od web samuraja i jest naprawdę dobry. Pierwszy – webdeveloper w 15 dni. Całość ma jeden mankament i zaletę, autor podzielił go na 6 tematycznych części. Z jednej strony można kupić tylko interesujące zagadnienia, z drugiej opanowanie całości, to zakładając 6 * ok. 39, czyli ponad 200 zł – cena nadal całkiem dobra, jednak niektórych może zniechęcić. Nie będę usuwać stąd kursu Włodarczyka, dodam nowy jako bardziej polecany 😉
Dzięki za ta bogatą listę. Sam do programowania się przymierzam, więc na pewno się te kursy na Udemy przydadzą. Zapisuję 🙂
Z kursów Udemy na web developer bootcamp Colta Steela a po polsku front-end nagrał Samuraj programowania. Obu autorów mam i mogę polecić!
Dziękuję, zaraz zabieram się za Twój artykuł o SQL, a następnie kurs na udemy polecony przez Ciebie 🙂
The Complete 2020 Web Development Bootcamp – właśnie wpadł do koszyka.
Dzięki za tą listę – widać, że kurs jest updatowany przez Dr Angela – wczoraj na przykład zupełnie for free. Koszt kursu 34.99 jeszcze przez kilka dni obowiązuje 94% zniżka…
Witajcie!
czy biorąc pod uwagę, że kursy samuraja mają już 2 lata uważacie, że są one nadal w 100% aktualne i trzeba przerobić 6 modułów? pytam, bo kończę pierwszy moduł, zabieram się za drugi.
ze swojej strony polecam kurs Bartka, bardzo dokładnie tłumaczone, „łopatologicznie” – tak aby początkujący zrozumiał. pierwszy moduł trwa prawie 40 godzin, ale przerobienie wszystkiego, samodzielne projekty, notatki, dłubanie – zajęło mi jakieś 2 lub nawet 2,5 raza tyle (jutro ostatni dzień)
Jak wszystko ma swoje wady i zalety. Dużo zależy od samego instruktora, ja korzystałem kilka razy i jestem zadowolony, ceny są niskie i można trafić na bardzo wysoką jakość kursu.