Odliczanie do… Rails Girls Poznań!

Został tydzień do warsztatów programowania Rails Girls Poznań 2018. Już 21 września mentorzy i uczestniczki pojawią się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM.

Skąd się wzięły Rails Girls?

Rails Girls to ruch rozpoczęty przez Lindę Liukas i Karri Saarinen w Helsinkach w 2010 roku. Idea darmowych warsztatów i szkoleń, która ma na celu pokazanie technologii i uczynienie jej bardziej przystępną dla młodych dziewcząt i kobiet. O warsztatach i historii poczytacie tutaj.

Natomiast nazwa pochodzi o technologii, w której prowadzone są warsztaty. Ruby On Rails to framework języka Ruby, który pozwala na bardzo szybkie rozwijanie kodu.

Rails Girls Poznan

Rails Girls w Poznaniu

W trakcie Rails Girls uczestniczki tworzą swoją pierwszą aplikację w Ruby On Rails od zera. Mają też okazję wysłuchać ciekawych prelekcji na tematy związane z branżą IT, porozmawiać o szczegółach pracy programisty z mentorami, czy poznać się nawzajem.

torba od Rails Girls

Aktualnie to moja ulubiona torba na zakupy, eko tytka od Rails girls!

Teraz ważna rzecz – nie oszukujmy się, że 2 dni warsztatu nauczy kogoś programować, bo nie nauczy. To nigdy nie jest celem tego typu wydarzeń.
Dwa dni to dość, by ktoś inny złapał bakcyla, wystarczająco, by zaszczepić w kimś pasję, albo podzielić się pasją. Chyba to jest główne zadanie mentora – pokazać, że programowanie jest fajne, że budowanie nowych aplikacji, rozwiązywanie problemów może sprawiać przyjemność. To też okazja do pokazania, że pisanie kodu ma ludzką twarz, a programiści niekoniecznie wyglądają jak informatycy wyciągnięci z serialu IT Crowd.

Rails Girls vs IT Crowd

Materiały do nauki

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona (oscyluje w okolicy 30 miejsc), nie wszystkie osoby, które chcą wziąć udział mają taką możliwość. Jeśli chcecie samodzielnie przerobić materiały znajdziecie je na stronie Rails Girls. Mentorzy mogą z nich korzystać, ale często poszczególne grupy i mentorzy dodają coś od siebie.

Czy jest potrzebna wiedza wstępna? Niby nie, ale warto znać podstawy tworzenia stron www, w tym HTML to takie minimum, które przyda się podczas warsztatów.

W najbliższym tygodniu dodam tutaj materiałów do nauki Ruby On Rails, jako co dalej po Rails Girlsach.

Rails Girls okiem mentora

Dla mnie jako mentora jest to okazja do podładowania baterii i spojrzenia też na siebie samą z innej prespektywy. Lubię pisać kod, ale codzienna praca przy komputerze sprawia, że to co robię nie wydaje mi się czymś ważnym czy ciekawym. W codziennej pracy nie doceniam tego, że pracuję robiąc to co lubię. Często wracam marudna, bo nawet nie mam komu opowiedzieć co dziś fajnego zrobiłam (w tym samym momencie mogłabym zacząć gadać po chińsku i pewnie zwróciłabym na siebie więcej uwagi 😉 )

Takie wydarzenia to oczywiście okazja do dzielenia się wiedzą, ale też przypominają mi jaką radość dawało, a raczej daje mi dłubanie w kodzie i rozwiązywanie problemów.

Moja zeszłoroczna grupa 💖 (jak one dawały z siebie wszystko, to aż miło było patrzeć):
Rails Girls 2017 moja grupa
Rails Girls 2017 kodzenie
Rails Girls 2017 na dworze
Załapałam się nawet na zdjęcie w gazecie! 😉

Na koniec – uczestnicy i mentorzy Rails Girls 2017 na jednym zdjęciu!
Rails Girls uczestnicy i mentorzy

Prawie zapomniałam dodać jak ważnym punktem jest zbieranie naklejek 😀 W tym roku szczególnie polecam naklejki od firmy, w której pracuję – Beta District ma dla nas takie cudne koty!