Pojedź ze mną na największy stacjonarny hackathon w Europie!

Wielkimi krokami nadchodzi trzecia edycja największego hackathonu w Europie, któremu mam okazję patronować medialnie! W dniach 14-15 września ponad 2500 osób spotka się w Warszawie na HackYeach 2019, by dobrze się bawić, rywalizować, poruszać głową, klawiaturą i nie tylko. Będą walczyć o nagrody przez dostarczenie rozwiązania w trzech kategoriach.

Uwaga: Wraz z HackYeah mam dla was 30 bezpłatnych biletów na to wydarzenie! Doczytajcie do końca

Co to w ogóle jest hackaton?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia co to jest „hackaton”. Nazwa może budzić nawet negatywne skojarzenie (w końcu dla wielu osób słowo hackować nie kojarzy się z dobrze), jednak niepotrzebnie. Hackaton to wydarzenie IT, którego celem jest w krótkim czasie rozwiązać zadany problem. Hackathon zwykle trwa dzień, albo weekend ( może wynosić 36 godzin, 48 godzin itd.). W zadaniu biorą udział osoby z różnych dziedzin – programiści różnych języków, projektanci UI/UX, testerzy, project manager owie, czy analitycy. Spotykają się, łączą w zespoły aby zaprojektować i zbudować coś fajnego. Zespoły konkurują ze sobą o nagrody.

Kto może wziąć udział w hackathonie?

To zależy, ale w większości przypadków odpowiedź brzmi: KAŻDY. Tak, mówie to w pełni świadomie. Każdy, kto interesuje się programowaniem, niezależnie od stopnia zaawansowania – czy uczy się, czy siedzi w branży już 10 lat, każda osoba, która chce szybko zaprototypować, zaprogramować coś fajnego, może wziąć udział. Bywa, że hackathon skierowany jest do konkretnej grupy odbiorców (np. studentów), ale wówczas taka informacja jest wyraźnie zaznaczona.

Hackatony to wydarzenia grupowe – bardzo często można dołączyć ze swoimi znajomymi, przyjechać całą ekipą lub poznać odpowiednie osoby, które szukają członków do zespołu!

hackaton HackYeah pod Warszawą

HackYeah 2019

Czy warto wziąć udział?

Jakby nie było warto, to pewnie nie pisałabym tego posta i nie zgłosiłabym się z chęcią patronowania wydarzeniu 😉

Hackaton (nieważne czy jedziesz ze swoją drużyną czy poznasz dopiero nowych ludzi) to świetna okazja, by rozwinąć swoje umiejętności – zarówno twarde, techniczne jak i miękkie związane z pracą w zespole i to pod presją czasu. Hackaton to podejmowanie decyzji – co musi zostać zaprototypowane, co może zostać jako koncept, a co trzeba „dowiedźć”, bo jest ważne dla prezentacji naszego finałowego projektu.

Nagrody

Kolejna rzecz to nagrody. Zeszłoroczna, październikowa edycja zebrała ponad 2500 uczestników. Do rozwiązania było kilkadziesiąt różnych zadań, a pula nagród wyniosła ponad pół miliona złotych!

W tym roku suma nagród już wynosi ok. 140 000 PLN i cały czas rośnie wraz z liczbą wyzwań na stronie. Kolejna pula zadań pojawi się 5 sierpnia.

Jeżeli chcecie wziąć udział, ale nie macie ekipy nic straconego! Aby ułatwić kontakt zaintersowanym powstał kanał na Discordzie (https://discord.gg/fa83ryF), na którym możecie poszukać członków do zespołu lub zgłość swój udział, a także skonsultować się z mentorami lub po prostu porozmawiać z organizatorami HackYeah!

Zadania na HackYeah

Zespoły będą rozwiązywać problemy z 3 kategorii: Bezpieczeństwa, Środowiska i Komunikacji. Zadaniem drużyny będzie stworzenie w obszarze tych tematów praktycznych aplikacji, programów lub urządzeń poprawiających warunki życia. Każda kategoria jest nagradzana oddzielnie.

Oprócz tego na uczestników czekają wyzwania od partnerów HackYeah. Są wśród nich:

  • CTF – ( ang. Capture The Flag) czyli turniej drużynowy, w czasie którego zespoły dążą do rozwiązania jak największej ilości zadań powiązanych z tematyką cyberbezpieczeństwa. CTF został przygotowany dla HackYeah ponownaie przez Wojsko Polskie. Do wygrania 30 000 PLN. Dodatkowo na uczestników czekają nagrody rzeczowe;
  • ORLEN Mobile – First Aid module obecna aplikacja pozwala na znalezienie stacji, zawiera program lojalnościowy oraz płatności mobilne. Celem wyzwania jest stworzenie niezależnego modułu, aplikacji, która pomoże kierowcom w zgłoszeniu wypadku i udzieleniu pierwszej pomocy. W tym wyzwaniu do zdobycia są nagrody o łącznej wartości 20 000 PLN;
  • PKN Orlen — Internal employee communication chatbot celem wyzwania jest stworznie narzędzia, dla pracowników wewnętrznych. Pracownicy za pomocą chatbota będą mogli otrzymać informacje dotyczące spraw HRowych, a w razie potrzeby skonraktują się z pracownikami działu. Nagrody o wartości 20 000 PLN.
  • PKN Orlen — IT Security w wyzwaniu uczestnicy mogą wybrać jedno z dwóch zadań i również zawalczyć o 20 000 PLN:
    • utworzyć narzędzie zbierające i oceniające informacje dotyczące konfiguracji automatyzacji serwera i stacji roboczej z perspektywy security
    • oprogramowanie oceniające poziom zabezpieczeń serwerów, stacji kontrolnych itd. i generujące szczegółowy raport na ten temat
  • Bosch — Optical Feedback Task uczestnicy muszą rozwiązać zadanie związane z algorytmem regulacji położenia serwonapędów (servo drive) poprzes przetwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym tzw. sprzężenia optycznego na zwycięsców czeka 20 000 PLN.

Tematów jest dużo i wszystkie wydają się interesujące, więcej na ich temat znajdziecie na stronie: https://hackyeah.pl/tasks-prizes/.

Lokalizacja

HackYeah odbywa się w Ptak Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Organizatorzy wydarzenia zapewniają bezpłatny dojazd autobusami na miejsce wydarzenia.

Cena biletów na wydarzenie to 49,00 PLN, a dochód zostanie przekazany dla fundacji wspierajce naukę programowania dla dzieci — Szkoły 3.0 i Hearty Foundation!

Darmowe wejściówki

Czas na obiecane wejściówki i wyjaśnienie tytułu artykułu. W tym terminie będę miała urlop oraz będę w Warszawie co oznacza, że… prawdopodobnie zobaczymy się na miejscu! Jako Fly Nerd zostałam Media Partnerem wydarzenia. Dlatego pierwsze 30 osób, które zarejestruje się na stronie https://evenea.pl/event/hackyeah2019/ z kodem: MP_FLYNERD wchodzi za darmo! 😉