5 darmowych aplikacji mobilnych, które uczą programować

Dla mnie smartfon to obecnie przedłużenie komputera. Czasami wydaje mi się, że jest nawet ważniejszy niż komputer, chociaż to ten większy jest moim źródłem dochodów. W dobie smartfonów, nasze telefony są przez nas używane częściej niż komputery. Sprawdzamy na nich social media, pocztę, robimy zakupy, płacimy rachunki, czytamy wiadomości. Telefon to jednocześnie budzik, kalendarz i aparat. Czy wspomniałam o możliwości dzwoniania i smsowania? 😉

Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka aplikacji na telefon, które uczą programowania. Siedzenie w kolejce do lekarza upłynie szybciej, gdy nasza uwaga będzie skupiona na nauce czegoś nowego, a 30 minut w autobusie można wykorzystać lepiej niż scrollując fejsa.

Oto lista 5 apek, które uczą programować, gdziekolwiek jesteś!

Zaznaczam, że aplikacje testowałam na systemie Android i nie wiem czy wszystkie funkcje są 1:1 dostępne w aplikacjach na iOS.

Udacity

Aplikacja Udacity to aplikacja mobila dla udacity.com. Platforma e-learningowa, która oferuje materiały do nauki wielu języków programowania, jak i tematów okołoprogramistycznych. Z pomocą Udacity poznamy technologie takie jak HTML, CSS, JavaScript, Python i wiele innych. Weźmiemy udział w kursach będących częściąprogramów stypendialnych (znanych jako Nanodegree Programs) Wśród autorów kursów spotkamy ekspertów z Google, Facebooka, czy twórców MongoDB. Udacity zawiera głównie kursy wideo, o czym warto pamiętać, gdy nie mamy dostępu do WiFi, a nasz pakiet internetowy jest ograniczony. W moim odczuciu Udacity jest zdecydowanie wygodniejsze w wersji przeglądarkowej niż mobilnej. Dostępna na Androida oraz iOS.

Encode

Encode to świetna aplikacja dla wszystkich, którzy właśnie poznają podstawy web developmentu, JavaScript i Pythona. Lekcje programowania są krótkie, a każda zawiera zadania praktycze. Interaktywny edytor kodu pozwala nam uzupełniać krótkie skrypty i widzieć wynik działania kodu na naszym smartfonie. Mimo, że lekcje są porwadzone zupełnie od zera, to by przejść dalej nie trzeba robić wszystkich rozdziałów. Jest to ogromna zaleta, która sprawia, że aplikacja pozwala wybrać interesujące lekcje także bardziej doświadczonym użytkownikom. Krótkie zwykle jedno-ekranowe lekcje sprawiają, że jest idealna wszędzie tam, gdzie mamy przysłowiowe „tylko 10 minut”. Bardziej zaawansowane zadania są dla użytkowników w wersji pro, której cena jest bardzo przystępna – 21,99zł . Aplikacja dla użytkowników telefonów z systemem Android.

Programming Hub

Programing Hub zostało najlepszą aplikacją 2017 i bez wątpienia na ten tytuł zasłużyło. Aplikacja z zestawienia jest w moim odczuciu najwygodniejsza w obsłudze, ma dopracowany design. Zawiera ogrom kursów w tym HTML5, CSS3, JavaScript, C, C++, C#, Java, Python 2, Python 3, PHP, Ruby, R, Swift, Assembly (;) ), SQL i jeszcze więcej. W aplikacji znajdziemy kurs z danej technologii oraz wirtualny kompliator, który pozwala nam uruchamiać nasze kody. Zawiera sporo zadań do pracy własnej i mało inwazyjne reklamy. Tylko część funkcji jest bezpłatna, ale w kilku miejscach przydałaby się ta pełna wersja. By cieszyć się wszystkimi możliwościami (a jest tego naprawdę dużo) i pozbyć reklam można kupić miesięczny abonament lub od razu całą aplikację za cenę 69,90zł, przy czym wersja darmowa też jest niczego sobie. Wersja: Android, iOS.

SoloLearn

Jedna z obecnie najpopularniejszych aplikacji do nauki programowania. Jej przepisem na sukces jest tworzenie społeczności oraz grywalizacja. Aplikacja pozwala dodać znajomych i obserwować nawzajem swoje postępy, dodatkowo możemy brać udział i rzucać wyzwania użytkownikom aplikacji z całego świata wybieramy broń (język programowania) oraz przeciwnika. Wyzwanie to seria pytań w formule krótkiego quizu jednokrotnego wyboru, za które otrzymujemy punkty. Skoro o językach mowa, to wybór też jest całkiem spory, a kursy kończą się certyfikatem. Android, iOS

Learn programming

Ostatnia aplikacja, króra pomoże wam nauczyć się programować. Learn programming zawiera kursy początkujące z różnych dziedzin. Są to głównie kursy tekstowe opisujące dany rozdział, dodatkowo w aplikacji mamy kody źródłowe, quizy – pytania „rekrutacyjne”, pytania dotyczące danego kursu. Niestety, aplikacja ma reklamy i nie znalazłam możliwości kupienia aplikacji, by się ich pozbyć, a szkoda, bo są mocno irytujące. Co kilka rodziałów włącza się wideo, których nie można pominąć.

Oczywiście, jest więcej aplikacji z kursami programowania. Wydaje mi się, że prezentuję tutaj 5, w moim odczuciu najlepszych. Zestawienie zawiera tylko aplikacje darmowe i w języku angielskim. Nie jest tak, że nie ma aplikacji po polsku, jednak poziomem odbiegają od tych, które zaprezentowałam.

Aplikacje do nauki programowania to ogólnie bardzo fajny pomysł na wykorzystanie naszego czasu w ciągu dnia, zwłaszcza tego, który nam tak ucieka w mało atrakcyjnych momentach. To dobry sposób na to, by przystać sobie powtarzać, że przecież jak nie masz godziny, by usiąść do kursu programowania, to niczego nie zrobisz, bo 15 minut to za mało. Większość tych aplikacji pozwala robić lekcje czy zadania wymagjące 1/3 tego czasu. Kody źródłowe w wolnej chwili dobrze, by było sobie przepisać i uruchomić ponownie. Może nawet co fajniejsze udostępnić na GitHubie, ale to tylko moja propozycja, by nauka z kursów mobilnych była bardziej efektywna.

Czym jest i jak korzystać z GitHuba znajdziesz we wpisie: GitHub dla zielonych – stwórz pierwsze repozytorium

Znacie inne aplikacje, które powinny się znaleźć w tym zestawieniu? Zostawcie je w komentarzu – postaram się zainstalować i przetestować.