Zarządzanie projektami – 10 darmowych kursów

Ostatnio sporo pytań przewija się nie o programowanie, a o stanowiska mniej techniczne jak np. zarządzanie projektami. Czy znam kursy dla project managerów? Poszukałam i zebrałam dla was. Także, jeśli chcesz rozwinąć się jako Project Manager i szukasz darmowych kursów z certyfikatem, oto właściwe miejsce. W tym poście przyjrzymy się 10 darmowym kursom zarządzania projektami, które nauczą Cię podstaw i metod zarządzania każdym projektem od początku do końca.

Darmowy kurs project manager online

W tabeli poniżej zebrałam 10 kursów, które zainteresują zarówno początkujących, jak i mogą się przydać osobom, które już pracują np. jako junior PM i chcą uporządkować wiedzę. Materiały są za darmo, dodatkowo zaznaczyłam jeśli instytucja wydaje certyfikat project manager za darmo, albo wymaga opłaty. Nie oznacza to, że nie warto robić kursu, jeśli nie planujemy zapłacić za certyfikat.

Czy warto dopłacić i mieć certyfikat z kursu?

Darmowy kurs zarządzania projektami z haczykiem, że certyfikat jest płatny. Owszem, ale jest on opcjonalny i niech taki pozostanie. W branży IT certyfikaty mają niewielkie znaczenie. Owszem, istnieją znane instytucje (jak np. PMI – jeden z ich kursów jest darmowy), ale zrobienie płatnych certyfikatów nie gwarantuje zdobycia pierwszej pracy jako PM czy otrzymanie awansu na obecnym stanowisku. Dlatego w dużej części nie warto dopłacać za certyfikat ukończenia kursów podstawowych, szczególnie jeśli ich otrzymanie zależy tylko od zapłacenia za certyfikat, a nie od odpowiedniego egzaminu.

Wszystkie kursy są darmowe po angielsku. Każdy kurs jest dodatkowo opisany szczegółowo pod tabelą.

Kurs Opis
1. Szybkie wprowadzenie do zarządzania projektami online Podstawy w 2 godziny
100% bezpłatny z dyplomem potwierdzającym ukończenie
2. Wprowadzenie do zarządzania projektami
– University of Adelaide
Kurs project management – ogólny (bez nakierowania na IT)
Zalecany czas: 6 tygodni
Bezpłatny; certyfikat dodatkowo płatny $199
3. Przywództwo i zarządzanie dla Project Managerów IT
– University of Washington
Kurs nakierowany na IT
Zalecany czas: 6 tygodni
Bezpłatny; Certyfikat za 199$
4. KICKOFF od Project Management Institute Darmowy kurs wstęp KICKOFF do PMI w 45 min.
Bezpłatny; potwierdzenie / badge na LinkedIn
5. Podstawy zarządzania projektami (PMP ang. Project Management Professional) Kurs podstawowy project management (PMP)
Zalecany czas: 9 godz.
Bezpłatny wraz z darmowym certyfikatem ukończenia
6. Kurs z zarządzania projektami – Alison Kurs zarządzanie projektami it
Zalecany czas: 10-15 godz.
Bezpłatny; dyplom dodatkowo płatny 21€
7. Zarządzanie projektami międzynarodowymi
– Rochester Institute of Technology
(zalecane doświadczenie)
Kurs prowadzenia projektów wielokulturowych
Zalecany czas: 9-12 tygodni
Bezpłatny; certyfikat za opłatą 299$
8. Kurs Agile Project Management
– University of Maryland
Kurs wprowadzający Scrum
Zalecany czas: 12 godzin
Bezpłatny; Certyfikat dodatkowo płatny 199$
9. Podstawy Agile i Scrum – IBM
(zalecane doświadczenie)
Kurs praktycznie o metodykach zwinnych Agile & Scrum
Zalecany czas: 12 godzin
Bezpłatny; Certyfikat płatny 99$
10. Podstawy planowania i zarządzania projektami
– University of Virginia
Zarządzanie projektami dla początkujących;
Zalecany czas: 4 tygodnie / 9 godzin
Bezpłatny; certyfikat za $59

1. Szybkie wprowadzenie do zarządzania projektami online

Wprowadzenie do zarządzania projektami dla początkujących project managerów projektów, kierowników zespołów, team liderów i innych specjalistów, którzy mają współpracować z biznesową częścią projektu. Kurs dla tych, którzy chcą szybko przejść przez najważniejsze pojęcia. Ponieważ ma charakter przeglądowy, jest idealny do szybkiego przejścia przez najważniejsze tematy.

Kurs zawiera pięć modułów:

 • wprowadzenie do zarządzania projektami,
 • techniki zarządzania projektami,
 • wprowadzenie do Agile i Scrum,
 • przegląd innych metodologii zwinnych
 • (moduł opcjonalny) zarządzanie projektami za pomocą oprogramowania Microsoft Project.

Po kursie otrzymujemy darmowy certyfikat, który można dodać do CV czy udostępnić w profilu zawodowym na LinkedIn.

2. Wprowadzenie do zarządzania projektami – University of Adelaide

Project Manager kurs

Wprowadzenie do zarządzania projektami od University of Adelaide to dobry punkt wyjścia zarówno jeśli rozważasz przebranżowienie, jak i jesteś w momencie awansu na szeroko rozumiane stanowisko kierownicze i chcesz opanować podstawy zarządzania.

W kursie znajdziesz informacje jak planować zadania, określać zakres, tworzyć estymaty i kosztorysy – słowem zarządzać projektem od początku do końca. Położony jest nacisk umiejętności miękkie, aby skutecznie komunikować się z interesariuszami projektu i członkami zespołu.

Chociaż jest w tym zestawieniu, nie jest dedykowany dla IT, to uniwersalne zasady niezależnie od typu projektu. Jest to jego wada i zaleta. Nie oddaje specyfiki branży IT, ale to kurs project managera, który przyda się zarówno jeśli pracujesz w branży budowlanej, logistyce czy przy projektach marketingowych.

3. Przywództwo i zarządzanie dla praktyków IT – University of Washington

kursy dla project managerów

Dobry wybór, jeśli potrzebujesz kursu dla początkujących już ukierunkowanego na IT (przy czym warto wówczas zacząć od kursu pierwszego tj. 2 godzinnego wprowadzenia). Kurs przewiduje naukę w cyklu 6 tygodni po 2 do 5 godzin tygodniowo (ale można go robić w szybszym tempie). Warto zaznaczyć, że kurs mocno się inspiruje metodyką PRINCE2.

4. KICKOFF od Project Management Institute

darmowy kurs project manager kick off

Czym jest PMI?
Project Management Institute (PMI) to międzynarodowe organizacja non-profit zajmująca się tematyką zarządzania projektami, w tym wydająca certyfikaty dla project managerów. KICKOFF to bezpłatny mini kurs zarządzania projektami. Jest w formie dedykowanej aplikacji wydanej przez PMI (sygnowany ich jakością), aby w krótkiej i przystępnej formie wprowadzić najważniejsze pojęcia.

KICKOFF to interaktywny 45-minutowy kurs project management wraz z zestawem narzędzi cyfrowym, który uczy, jak prowadzić każdy rodzaj projektu od A do Z. Zawiera kilkuminutowe i łatwe do przyswojenia lekcje ze wskazówkami krok po kroku i ćwiczeniami. Pracować można we własnym tempie (45 min to proponowany czas realizacji), jak i można wybrać jedną z dwóch ścieżek w zależności od rodzaju projektów, którymi się zajmujesz  (lub będziesz zajmować) – Agile lub Waterfall.

Po ukończeniu kursu, co prawda nie otrzymasz certyfikatu, ale wygenerujesz potwierdzającą ukończenie odznakę, którą możesz pobrać czy udostępnić w social mediach np. LinkedIn.

5. Podstawy zarządzania projektami – podstawy PMP

Kurs omawia czym jest certyfikat PMP, jaka jest rola Project Managera, jaki jest cykl życia projektu. Składa się z 17 lekcji  m.in. zarządzanie czasem, zadaniami, ludźmi i jakością, korzystanie z narzędzi (na przykładzie Trello). Dodatkowo zawiera kurs w kursie tj. godzinny Agile Project Management Tutorial.  Kolejnym plusem jest darmowy certyfikat ukończenia.

Kurs omawia podstawy wchodzące w certyfikat PMP (który kosztuje nie jest darmowy i $400-500), nie jest jego alternatywą.

6. Kurs z zarządzania projektami – Alison

O stronie kursach Alison pisałam już w 2015 roku, gdyż swego czasu przodowały w jakości przy jednoczesnym ogromnym wyborze kursów za darmo! Kolejna propozycja dla początkujących – 3 modułowy kurs zawierający 28 lekcji, które w pigułce mają pokryć materiał podobny do semestru z zarządzania projektami. Na końcu znajduje się test podsumowujący.

Pierwszy moduł wprowadza metodologie zarządzania projektami, najczęściej używane narzędzia do zarządzania projektami, takie jak wykresy Gantta i dokumentacja zarządzania projektami.

Drugi moduł dotyczy całego cyklu życia projektu SDLC – software development lifecykle, przeprowadzając przez każdą fazę cyklu życia rozwoju systemu: analizę, planowanie, projektowanie i ocenę.

Trzeci moduł to ocena kursu- min. 80% punktów, aby ukończyć kurs.

7. Zarządzanie projektami międzynarodowymi – Rochester Institute of Technology

zarządzanie projektami międzynarodowymi kurs

Przed podejściem do tego kursu wymagana jest już znajomość podstaw. Wystarczy przejście dowolnego kursu dla project managera, który dość szczegółowo omawia cykl życia oprogramowania. Jest to ważne o tyle, że pewne definicje nie będą już ponownie wyjaśniane. Spotkałam się z opiniami, że jest to kurs dla osób z min. 6 mies. praktycznym doświadczeniem w zarządzaniu projektami, także weź pod uwagę, że dla project managerów.

Chociaż poziom na stronie jest oznaczony jako zaawansowany, to jest to kurs, dla osób, które są już „po poziomie podstawowym”. Materiał kursu skupia się na pracy w międzynarodowym środowisku, jak poprawnie dawać i odbierać feedback, jak dbać o komunikację, przy różnym podłożu kulturowym i stopniu zaawansowania członków zespołu.

8. Kurs Agile Project Management – University of Maryland

Certyfikowany kurs agile dla project managerów

Kolejny kurs dla osób, które podstawy już znają. Skierowany do project managerów, którzy chcą używać metodyk zwinnych. Kurs zaczyna się od poznania kluczowych ról i procesów, czym jest agile manifesto, a także filozofii stojących za Scrumem. W ciągu czterech tygodni kurs odkrywa dlaczego, kto, jak używa metodyk zwinnych i wreszcie, jak wygląda Scrum zastosowany w prawdziwym świecie na przykładzie projektów IT. Przeprowadza od zrozumienia członków zespołu, takich jak scrum master i product owner, po ważne różnice w procesach lean i agile.

9. Agile i Scrum Podstawy – IBM

Kolejny kurs szlifujący warsztat dla PM’a w środowisku zwinnym. Ponadto poza podstawami, zawiera praktyczne praktyczne omówienie:

 • Jak stworzyć backlog produktu i udoskonalić jego wykorzystanie w procesie planowania sprintu.
 • Czym jest inkrementacja i przyrost produktu?
 • Jak pisać historie użytkowników (user stories)?
 • Jak szacować zakres zadań i czy korzystać ze story pointów?
 • Jak śledzić postęp projektu za pomocą Kanban board?
 • Jak tworzyć wykresy wypalenia/spalania (burndown charts), aby prognozować zdolność do osiągnięcia celu sprintu?

10. Podstawy planowania i zarządzania projektami – University of Virginia

Kurs wprowadzający, chyba dawniej nazywał się project management principles, który uczy kluczowych koncepcji planowania i realizacji projektów. Uczy się planować, analizować i zarządzać projektami. Po każdej sekcji znajduje się quiz z pytaniami potwierdzającymi przejście danego materiału oraz czytanka. Wg opisu twórcy kursu zalecają podział na 4 tygodnie. Jednak wiem, od osoby, która faktycznie go przeszła, że ten kurs jest do zrobienia w tydzień w 5-6 wieczorów i oceniła go na mocne 3+/4- – jeśli jesteś osobą totalnie zieloną, możliwe, że się sprawdzi. Jeśli jednak już wiesz, że chcesz się przebranżowić, to pewne oczywistości w tym kursie będą po prostu razić i będziesz przeskakiwać  sekcje, aby go przyspieszyć