Krótka historia na 30 urodziny… sieci www

Pewnie zauważyliście, że dzisiejsze doodle od Google świętuje 30 urodziny WWW. Obecnie istnieje ponad 1.5 biliona stron www*, choć uważa się, że tylko 5% do 15% jest aktywna. Używamy portali społecznościowych, oglądamy filmy, czytamy wiadomości.

Część z was uczy się HTMLa i chce się rozwijać w kierunku webdevelopmentu, a zapewne nawet nie słyszało nazwiska pewnego fizyka, ojca języka HTML, przeglądarek internetowych i twórcy WWW – Tima Bernersa-Lee.

30 urodziny Internetu

Sieć WWW i jej historia

World Wide Web (czyli WWW) powstało w 1989. Tim Berners-Lee, wówczas 34-letni pracownik ośrodka naukowego CERN, stworzył projekt zupełnie nowej sieci przekazywania informacji. Aplikacja i baza danych zostały pierwotnie opracowane tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na zautomatyzowaną wymianę wiedzy między naukowcami z uniwersytetów i instytutów na całym świecie.

Rok później przy współpracy z belgijskim naukowecem Robertem Cailliau przedstawili projekt budowy systemu opartego o model klient-serwer, który będzie umożliwiał pobieranie informacji z hipertekstów (tekstów odnoszących do innych tekstów) przy pomocy stworzonej w tym samym roku pierwszej przeglądarki internetowej. Pierwszą specyfikację dla języka HTML Berners-Lee opublikował pod koniec 1991.

pierwsza strona www

Pierwsza strona www

Pierwsza strona internetowa w CERN, jak i na świecie dotyczyła… samego projektu World Wide Web i była hostowana u twórcy na komputerze NeXT. Można uznać, że jego komputer stał się tym samym pierwszym na świecie serwerem internetowym.
Komputer NeXT należący do Tima Berners-Lee w Science Museum w Londynie:
komputer Next - pierwszy serwer www
Dla wielu osób WWW to cały Internet, jednak nie są to określenia tożsame. WWW było usługą, która połączyła środowiska akdemickie na całym świecie. Tim Berners-Lee widział możliwość połączenia hipertekstu z Internetem, jednak nikt tego wcześniej nie robił, a jego pomysł nie spotkał się z odzewem. Zaczął sam opracowywać protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych Hypertext Transfer Protocol (HTTP) oraz ujednolicony format adresowania czyli (URL i URI), co okaże się strzałem w dziesiątkę.

Wzrost popularności www

30 kwietnia 1993 r. CERN umieścił oprogramowanie World Wide Web w domenie publicznej. Usługa została udostępniona całkowicie za darmo na zasadach open source (bez ograniczeń licencyjnych), co przyczyniło się do jej popularności. Nadal jednak miała konkurencję w postaci starszych protokołów.
Tim Berners-Lee CERN

Niedługo później, bo w tym samym roku powstała i została opublikowana pierwsza graficzna przeglądarka Internetowa – Mosaic (wcześniej przeglądarki Internetowe pokazywały tylko i wyłącznie tekst, nie miały możliwości wyświetlenia grafiki), stając się kolejnym przełomem w rozwoju sieci, ale także dalszej popularyzacji WWW.

Połączenie z Internetem umożliwiło tworzenie serwerów www na całym świecie. Tim Berners-Lee po odejściu z CERN założył World Wide Web Consortium (W3C), którego dzisiaj jest dyrektorem. Jego rola w rozwoju standardów sieciowych (takich jak chociażby HTML) była i jest znaczna. Obecnie zajmuje się propagowaniem wizji sieci semantycznej (Semantic Web).

W 2013 r. CERN uruchomił projekt przywrócenia pierwszej strony internetowej, dlatego pod adresem info.cern.ch możecie poczuć przez chwilę klimat retro.