Sezon szparagowy w pełni, w końcu szparagi to coroczny hit sezonu maj/czerwiec w Polsce. Co powiecie na takie 2-składnikowe danie: wegańskie szparagi w cieście francuskim. Szparagi jako warzywo raczej zawsze są wegańskie, więc dla purystów językowych niech to będą szparagi w wegańskim cieście francuskim? Nazwa to sprawa umowna.
Szparag to roślina o charakterystyczym smaku, które nie wymaga nadmiernego wkładania energii, aby uzyskać coś pysznego, a wszystko ze szparagami jest bardziej ekstrawaganckie. Spójrzmy na majowe menu:
- risotto ze szparagami z cydrem lub białym winem (ten alkohol to tak dla przykucia uwagi)
- makaron z pesto pietruszkowym i szparagami
- placki kukurydziano-ziemniaczane ze szparagami
- sałatka z pieczonym tofu i pieczonymi szparagami, truskawkami, świeżym szpinakiem
- co powiecie na klasyk – krem szparagowy z migdałami?
Każde z tych dań brzmi bardzo fancy, a jest do zrobienia w 30 minut.
Pieczone lub gotowane szparagi można zrobić z sosem orzechowym i ciecierzycą na deszczową pogodę lub podać z prostymi kotletami „mielonymi” z cukinii. Pomysłów na wegańskie dania ze szparagami jest mnóstwo.
Dzisiaj pójdę na jeszcze większą łatwiznę niż zwykle i proponuję wam tylko 2-składnikowe danie w 15 minut czyli szparagi w cieście francuskim (wegańskie) zrobione po prostu z gotowego ciasta francuskiego. Brzmi atrakcyjnie prawda? Pomysł najlepiej zrealizować z zielonymi szparagami, ale białe też się nadają.
Jeśli chodzi o ciasto francuskie trzeba czytać skład, czasem można spotkać ciasta wzbogacone masłem albo smalcem, ale wiele popularnych marek, w tym dostępnych w sieciówkach, ma składy 100% roślinne. Na żadnym etapie nie skrapiam szparagów, ani ciasta tłuszczem. Ciasto francuskiej jest wystarczająco tłuste przy pieczeniu.
Wszystkich leniwców (nie tylko) wegańskich zapraszam na lekki lunch, przystawkę czy przekąskę do pracy!
Szparagi w cieście francuskim (danie wegańskie)
Czas: 15-20 min
1 opakowanie ciasta francuskiego
1 pęczek szparagów
sól inne przyprawy np. czosnek granulowany, kilka kropel cytryny
- Piekarnik nastaw na 200 st bez termoobiegu
- Szparagi dokładnie myjemy odłamujemy zdrewniałe końcówki
- Białe szparagi obieramy z cienkiej warstwy skórki
- Szparagi wrzucamy do miski lekko solimy, skrapamy cytryną
- Ciasto francuskie rozwijamy i kroimy w miarę równe kwadraty
- Jeżeli szparagi są bardzo długie łamiemy je na pół
- Zawijamy po 3-4 szparagi w kawałek ciasta francuskiego (można natrzeć środek odrobiną czosnku granulowanego wg uznania). Dodatkowo moje posypałam czarnuszką, dobrze sprawdzi się też sezam.
- Ułożone na blaszce szparagi pieczemy ok. 10-15 min, aż ciasto się zarumieni
- Podawać lekko przestudzone
* Jeśli natrzecie ciasto francuskie papryką wędzoną i odrobiną soli będzie smakować jak zapiekane z boczkiem 😉
Rozeszły się tak szybko, że mam jedynie zdjęcia z telefonu 😀
Dawno nie było przepisów, dlatego jestem ciekawa jak podobają się takie przepisy jako przerywniki od postów o programowaniu. Co sądzicie o kuchni w 15 minut? 😉 Będę wdzięczna za każdą uwagę w komentarzu❤
Może w końcu znajdę chęci na przygotowanie czegoś samodzielnie. Dzięki za ten przepis. 🙂
Mniam, mniam. Ja wiem, że blog głównie o programowaniu ale mnie niezmiernie cieszą pragmatyczne, proste a co najważniejsze smaczne przepisy 🙂 W końcu trzeba się posilić dobrym paliwem wpierw zanim się zasiądzie do nauki. Gdyby nie zamknęli mi ryneczku już bym leciała po szparagi wypróbować przepis 🙂
A czy będą też inne wpisy na temat kuchennych eksperymentów ze szparagami w roli głównej? Pesto brzmi bardzo intrygująco.
Czy jest gdzies wpis, dlaczego zostałaś weganem?
Faktycznie nie ma takiego ;D nie sądziłam, że moje osobiste wybory mogą kogoś interesować 😀 do póki daję przepisy gotowe w 15 min raczej nie ma znaczenia czy są wege czy nie ;D pomyślę nad takim wpisem
Czy ciasto francuskie nie zawiera masła (które jednak nie jest wegańskie)?
nie, wiele kupnych jest na oleju
a mozesz jakies polecic? Bo widzę tylko takie, które są na tłuszczu palmowym (który jest równie bardzo szkodliwy dla środowiska, jak maslo). Dzieki!
Wiele też zawiera olej palmowy, który mimo, że jest roślinny nie jest cruelty free.