Prosty wegański majonez z ziemniaka

wegański majonez z ziemniaka

Oto bezjajeczny, wegański majonez z ziemniaka! O połowę mniej kaloryczny od tradycyjnego, a do tego bez cholesterolu!

wegański majonez z ziemniaka a cholesterol

To stary przepis na mój pierwszy poznany i udoskonalony wegański majonez. Mimo, że później spotkałam się z sojonezem czy majonezem z aquafaby, to wciąż wegański majonez ziemniaka ma jedną przewagę nad nimi – gwarantowaną gęstość.

Zainspirowałam się wegańskim majonezem z fasoli. Blenduje się fasolę na gładką pastę z dodatkiem oleju, soku z cytryny i solą kala namak. Wszystko w porządku, nawet jest całkiem odżywczy przez biało strączkowe. Niestety, dla mnie nadal mocno smakował fasolą. Do tego rozumiem osoby, które fasolowego majonezu jeść nie chcą. Sałatka z białą fasolą i z fasolowym majonezem? No dajcie spokój 😀

Może mam wyjątkowy talent psucia przepisów, ale inne wciąż potrafią mi nie wyjść. Mleko sojowe czy aquafaba potrafi się nie ściąć. Dodawanie oleju sprawia wtedy, że konsystencja może wyjść zbyt rzadka. Moj wegański majonez ziemniaka nie ma tego problemu – wychodzimy od konsystencji gęstej i dodając olej roślinny decydujemy jaką strukturę majonezu uzyskamy. Dodatkowo robi się go błyskawicznie z tanich produktów. Sprawdźcie sami!

Wegański majonez z ziemniaka – wersja błyskawiczna

Podane składniki wychodzą +/- na standardowy słoik majonezu (200-250ml)czyli akurat tyle, by zrobić michę domowej sałatki. Proporcje oczywiście można modyfikować wg własnych potrzeb 😉
Składniki:

  • 2 ziemniaki średniej wielkości
  • 4 łyżki mleka roślinnego (niesłodzonego) lub wody
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1 – 2 łyżki soku z cytryny
  • ok. ½ szklanki oleju (mi wyszło mniej)
  • łyżeczka soli czarnej
  • sól, pieprz
  • 1 ząbek czosnku (opcjonalnie)

Ugotowane ziemniaki blendujemy razem z czosnkiem, musztardą, mlekiem lub wodą i sokiem z cytryny.

Do ziemniaków dodajemy małymi porcjami olej, cały czas blendując, do czasu uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Gotowy majonez doprawiamy solą czarną, która nadaje jajeczny posmak oraz jeśli potrzeba solą i pieprzem i dokładnie mieszamy.

Warto wziąć pod uwagę cel zrobienia majonezu. Jeśli to majonez do sałatki warzywnej może być rzadszy, jeśli chcemy mieć majonez na kanapkę warzywną – raczej dolejemy mniej mleka czy oleju, aby był sztywniejszy.

Po przygotowaniu można przechowywać w lodówce ponad tydzień, chociaż pewnie zniknie znacznie szybciej.

Majonez bez cholesterolu warto polecić też naszym mięsożernym członkom rodziny. Dziadkowm, którzy mają problemy z za wysokim cholesterolem, miażdżycą, chorobami serca. Każda mała zmiana w ich żywieniu jest ważna, a może zasmakuje im taki roślinny majonez. (Można też nic nie mówiąc podmienić majonez w sałatce – na pewno nie zauważą 😉 )