Książki do nauki JavaScript – od podstaw i nie tylko

książki Javascript dla początkujących

Nauka programowania z książek może się wydawać szalonym pomysłem, gdyż zmiany na front-endzie zachodzą wyjątkowo szybko. Szczególnie jest to widoczne w przypadku języka JavaScript. JS nie był i często nie jest kochany przez znaczną część programistów. Wbrew memom nie jest jednak taki zły jak jeszcze kilka lat temu, co mogę to powiedzieć z prespektywy własnych 5 lat. Dzisiaj wpis jakie książki o javascript warto wziąć pod uwagę na etapie nauki.

JavaScript wyewoluował w pełni tego słowa znaczeniu, więc książki do JavaScript sprzed kilku lat mogą być po prostu nieaktualne. O ile sama logika programowania niewiele się zmienia, tak standard ECMAScript cały czas się rozwija. To co jeszcze niedawno mogłam zarzucić, zostaje z kolejnymi wersjami naprawione (a to już na osobny wpis na bloga).

BTW: Jakiś czas temu polecałam też darmowe materiały do nauki Front-Endu po polsku, w tym znalazły się kursy JS.

Są jednak osoby, dla których nauka z książki, w sposób usystematyzowany jest lepsza niż nauka z kursów wideo czy tekstów dostępnych online. Jestem w stanie zrozumieć, że w pewnym sensie jest to oszczędność czasu na tworzenie swojej listy, kolejności nauki, czy weryfikowanie kursów dostępnych w Internecie.

Przy nauce z ebooków (na jednej połowie pdf czy ebook kopiowanie kodu, na drugiej edytor) może być to całkiem wygodne.

Przygotowałam dla was listę książek, dla tych, którzy taką formę preferują.

Darmowe książki do nauki JavaScript

W pierwszej kolejności polecam wam zajrzeć do materiałów darmowych. Sporą kolekcję darmowych książek – pdfów i ebooków znajdziecie na stronie: exploringjs.com. Jeśli wolicie wersje papierowe czy polskie tłumacznie poniżej znajdują się książki, które mają polskie wydania.

Z okazji 28 urodzin wydawnictwo Helion ma aktualnie promocję 2 za 1.

1. You don’t know JavaScript

Kyle Simpson - Javascript
Pierwsze na liście musiały pojawić się kultowe już książki You Don’t Know JavaScript. Kyle Simpson jest już swego rodzaju twarzą JSa i jednocześnie nazywany najprawdziwszym wcieleniem ducha open source. Kiedy myślisz 'książka javascript dla początkujących’, seria You Don’t Know JavaScript pierwsza przychodzi mi na myśl.

Chyba wystarczy powiedzieć, że jego książki w wersji angielskiej są dostępne całkowicie za darmo online na githubie! Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków w tym na język polski – nazwa serii: Tajniki języka JavaScript.

Zostawiam też kolejność czytania wraz z polskimi odpowiednikami, bo nie zawsze tłumaczenie tytułu przypomina oryginał:

  1. Up & Going (Na drodze do biegłości)
  2. Scope & Closures (Zakresy i domknięcia)
  3. this & Object Prototypes (Wskaźnik this i prototypy obiektów)
  4. Types & Grammar (Typy i Składnia)
  5. Async & Performance (Asynchroniczność i Wydajność)
  6. ES.Next & Beyond (ECMAScript 6 i dalej)

Książki do nauki JavaScrit

2. JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego.

JavaScript i jQuery książka
Podręcznik Front-End Developera to seria skierowana do osób zupełnie rozpoczynających przygodę z tworzeniem stron interentowych. Jest bardzo ładnie wydana, z kolorowymi ilustracjami. Jon Duckett stworzył znaną i polecaną książkę na początek – HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW. Kolejna pozycja tego autora – JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego jest jedną z najczęściej polecanych na wszelkiego rodzaju grupach dotyczących JSa, więc nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu.

3. JavaScript: The Good Parts


Zdjęcie powyżej funkcjonuje w roli mema: JavaScript kontra dobre części JavaScript. Książka pt. JavaScript: The Good Parts, pod polskim tytułem znana jako JavaScript – mocne strony to zbiór usystematyzowanych ciekawostek, porad i przykładów efektywnego kodu napisanego w JavaScript. Choć nie jest gruba, zawiera bardzo skondensowaną, pełną konkretów wiedzę.

4. Eloquent JavaScript

Eloquent JavaScript, po polsku Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania to podręcznik z typu „learn JS the hard way”. Oprócz samej nauki języka wprowadza też co się dzieje pod spodem. Zawiera też ćwiczenia wraz z rozwiązniami zaproponowanymi przez autora.
Można ją przeczytać za darmo online: eloquentjavascript.net.
Albo po polsku w nieoficjalnym tłumaczeniu.

5. JavaScript. Programowanie zaawansowane.

Jedyna książka polskiego autora w tym zestawieniu. Napisana z humorem i bez paskudów tłumaczeniowych (co na rynku książek IT jest dużym plusem). Tomasz Jakut (aka Comandeer) to „solidna firma” sam w sobie. JavaScript. Programowanie zaawansowane wbrew tytułowi JS traktuje narzędziowo. Porządkuje często chaos kodu, mocno propaguje metodykę BEM. To nie jest książka o języku Javascript, a właściwie o wszystkim co z pisaniem kodu w JSie jest związane.
Kierowana do osób, które z Js-em już się znają, możliwe nawet, że pracują jako juniorzy czy nawet regularzy (niejeden backend co w JSie pisze, bo musi wiele z tej lektury wyniesie). Warto zaznaczyć, by nie oczekiwać od tej książki tutoriala po zaawansowanym JSie, a raczej tekstu z punktu widzenia developera, których chce się podzielić swoimi przemyśleniami i praktykami wokół tematu.

6. Learning JavaScript Design Patterns

Książka o wzorcach projektowych w JS, choć nie ma polskiego tłumaczenia uznałam, że powinna się tutaj znaleźć. Została wydana przez wydawnictwo O’Reilly, ale jest też można przeczytać za darmo w wersji online na stronie autora.

7. Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejącego kodu.

Świeżynka tegoroczna w języku polskim: Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejącego kodu. Pojawiło się wreszcie tłumaczenie „Refaktoryzacji” Fowlera. Pisanie czytelnego, czystego, łatwego w utrzymaniu kodu nie jest łatwe, a techniki refaktoryzacji to znacznie więcej niż przepisywanie kodu. Myślę, że jedna z najważniejszych książek świata IT w ogóle. Jeśli istaniałoby zestawienie legendarnych książek, to Refaktoryzacja na pewno by się na takiej liście znalazła obok takich kultowych pozycji jak Software Craftman czy Czysty kod. Pierwszy raz wydana w 1999, pokazywała przykłady w C i Javie. Nowe wydanie zostało napisane w JavaScripcie, co niezaprzeczalnie jest znakiem naszych czasów.

8. Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja.

Tajemnice JavaScript książka

Książka „Secrets of the JavaScript Ninja” to pozycja kierowana do osób, które z programowaniem miały już coś doczynienia, a teraz postanowiły poznać język JavaScript od podstaw. Przedstawia zrówno zagadnienia dotyczące programowania obiektowego jak i funkcjonalnego w JSie, stawiając na ich zrozumienie i wchodząc w bardziej zaawansowane szczegóły.To jedna z lepiej sprzedających się pozycji na Amazonie. Jak zawsze najpierw polecam oryginał, ale istnieje również polskie tłumaczenie – Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja trzeba jednak mieć na uwadza, że tłumaczenie wypada po prostu słabo.


Dajcie znać, jakie książki wam pomogły w opanowaniu Js-a i warto je wg was dodać do tej listy!