Nauka programowania z książek może się wydawać szalonym pomysłem, gdyż zmiany na front-endzie zachodzą wyjątkowo szybko. Szczególnie jest to widoczne w przypadku języka JavaScript. JS nie był i często nie jest kochany przez znaczną część programistów. Wbrew memom nie jest jednak taki zły jak jeszcze kilka lat temu, co mogę to powiedzieć z prespektywy własnych 5 lat. Dzisiaj wpis jakie książki o javascript warto wziąć pod uwagę na etapie nauki.
JavaScript wyewoluował w pełni tego słowa znaczeniu, więc książki do JavaScript sprzed kilku lat mogą być po prostu nieaktualne. O ile sama logika programowania niewiele się zmienia, tak standard ECMAScript cały czas się rozwija. To co jeszcze niedawno mogłam zarzucić, zostaje z kolejnymi wersjami naprawione (a to już na osobny wpis na bloga).
BTW: Jakiś czas temu polecałam też darmowe materiały do nauki Front-Endu po polsku, w tym znalazły się kursy JS.
Są jednak osoby, dla których nauka z książki, w sposób usystematyzowany jest lepsza niż nauka z kursów wideo czy tekstów dostępnych online. Jestem w stanie zrozumieć, że w pewnym sensie jest to oszczędność czasu na tworzenie swojej listy, kolejności nauki, czy weryfikowanie kursów dostępnych w Internecie.
Przy nauce z ebooków (na jednej połowie pdf czy ebook kopiowanie kodu, na drugiej edytor) może być to całkiem wygodne.
Przygotowałam dla was listę książek, dla tych, którzy taką formę preferują.
Darmowe książki do nauki JavaScript
W pierwszej kolejności polecam wam zajrzeć do materiałów darmowych. Sporą kolekcję darmowych książek – pdfów i ebooków znajdziecie na stronie: exploringjs.com. Jeśli wolicie wersje papierowe czy polskie tłumacznie poniżej znajdują się książki, które mają polskie wydania.
1. You don’t know JavaScript
Chyba wystarczy powiedzieć, że jego książki w wersji angielskiej są dostępne całkowicie za darmo online na githubie! Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków w tym na język polski – nazwa serii: Tajniki języka JavaScript.
Zostawiam też kolejność czytania wraz z polskimi odpowiednikami, bo nie zawsze tłumaczenie tytułu przypomina oryginał:
- Up & Going (Na drodze do biegłości)
- Scope & Closures (Zakresy i domknięcia)
- this & Object Prototypes (Wskaźnik this i prototypy obiektów)
- Types & Grammar (Typy i Składnia)
- Async & Performance (Asynchroniczność i Wydajność)
- ES.Next & Beyond (ECMAScript 6 i dalej)
2. JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego.
3. JavaScript: The Good Parts
Zdjęcie powyżej funkcjonuje w roli mema: JavaScript kontra dobre części JavaScript. Książka pt. JavaScript: The Good Parts, pod polskim tytułem znana jako JavaScript – mocne strony to zbiór usystematyzowanych ciekawostek, porad i przykładów efektywnego kodu napisanego w JavaScript. Choć nie jest gruba, zawiera bardzo skondensowaną, pełną konkretów wiedzę.
4. Eloquent JavaScript
Można ją przeczytać za darmo online: eloquentjavascript.net.
Albo po polsku w nieoficjalnym tłumaczeniu.
5. JavaScript. Programowanie zaawansowane.
Kierowana do osób, które z Js-em już się znają, możliwe nawet, że pracują jako juniorzy czy nawet regularzy (niejeden backend co w JSie pisze, bo musi wiele z tej lektury wyniesie). Warto zaznaczyć, by nie oczekiwać od tej książki tutoriala po zaawansowanym JSie, a raczej tekstu z punktu widzenia developera, których chce się podzielić swoimi przemyśleniami i praktykami wokół tematu.
6. Learning JavaScript Design Patterns
Książka o wzorcach projektowych w JS, choć nie ma polskiego tłumaczenia uznałam, że powinna się tutaj znaleźć. Została wydana przez wydawnictwo O’Reilly, ale jest też można przeczytać za darmo w wersji online na stronie autora.
7. Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejącego kodu.
8. Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja.
Książka „Secrets of the JavaScript Ninja” to pozycja kierowana do osób, które z programowaniem miały już coś doczynienia, a teraz postanowiły poznać język JavaScript od podstaw. Przedstawia zrówno zagadnienia dotyczące programowania obiektowego jak i funkcjonalnego w JSie, stawiając na ich zrozumienie i wchodząc w bardziej zaawansowane szczegóły.To jedna z lepiej sprzedających się pozycji na Amazonie. Jak zawsze najpierw polecam oryginał, ale istnieje również polskie tłumaczenie – Tajemnice JavaScriptu. Podręcznik ninja trzeba jednak mieć na uwadza, że tłumaczenie wypada po prostu słabo.
Dajcie znać, jakie książki wam pomogły w opanowaniu Js-a i warto je wg was dodać do tej listy!
czytałam serię YDKJS w oryginale i bardzo polecam, jedne z fajniejszych jeśli chodzi o książki do nauki javascript
No nie no… znowu wydałam pieniądze. Tym razem jednak wygląda, że mądrze! 🙂
Czytałem „JavaScript. Programowanie zaawansowane.” i jest mega. Książka o tyle unikalna, że przeprowadza użytkownika przez tworzenie front-endowego i to jeszcze w TDD! Ze swojej strony polecam jeszcze książki dra Alexa Rauschmayera, które są częścią jego działalności o nazwie ExploringJS, dostępne za darmo w Internecie.
Mógłbyś wkleić linki do darmowych książek?
bardzo dobry wybór, same dobre ksiazki o javascript, sam lepiej nie polecił, seria you don’t know javascript jest genialna