Python – książki godne polecenia

książka Python nauka

W Interenecie jest mnóstwo materiałów do nauki programowania, a jednak wciaż dla wielu osób to książka jest numerem jeden, jeśli chodzi o źródła wiedzy. Na rynku wydawniczym książek do nauki programowania jest naprawdę wiele, wśród nich jest całkiem sporo książek wprowadzających do nauki Pythona na różnym poziomie.

Jedne są lepsze inne gorsze, wybór jest szeroki. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie – jaka książka pomoże Ci poznać język programowania Python, to jesteś w dobyrm miejscu.

Wybierając książkę, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz się z niej uczyć. Sama mam całą kolekcję książek nieczytanych. Błędów, które kupiłam pod wpływem chwili, gdyż zainteresował mnie temat, ale nigdy więcej go nie kontynuuowałam.

Decyzja o nauce Pythona podjęta już na 100% ?
Wiesz, że wolisz książkę niż kurs internetowy (np. na blogu znajdziesz darmowy kurs Pythona) ?
Ok, świetnie!

Książki do nauki Pythona

Oto moja subiektywna lista książek, które warto poznać, aby nauczyć się Pythona. Pamiętaj jednak, że to tylko opinia, a pozycje, które niekoniecznie mi się spodobały, nadal mają dużą wartość merytoryczną. Może właśnie Tobie styl autora będzie odpowiadał.

Python. Instrukcje dla programisty – Eric Matthes

Python instrukcje dla programisty - recenzja
Książka ta jest bardzo obszernym wprowadzeniem do programowania w języku Python. Pierwsza część przedstawia składnię Pythona oraz podstawowe pojęcia programistyczne, wprowadza testowanie kodu. Druga skupia się na projektach, bibliotekach (matplotlib, NumPy i Pygal) i rozwiązywaniu problemów. Książki nie napisał zawodowy programista, ale nie jest to jej wada. Autor pedagog, wieloletni nauczyciel w szkole średniej (matematyk i fizyk) język programowania przedstawia od strony praktycznej.

Python. Wprowadzenie – Mark Lutz

Python. Wprowadzenie - recenzja
„Python. Wprowadzenie.” wydawnictwa O’Relly to chyba jeden ze światowych bestsellerów, jeśli chodzi o naukę programowania w Pythonie. Author – Mark Lutz przez ponad 20 lat urósł do rangi guru. Jego książka doczekała się kilku wznowień, wydań poprawionych i jest stale aktualizowana. Wprowadza do Pythona od całkowitych podstaw do bardziej zaawansowanych zagadnień. Autor przykłada dużą wagę do porównania Pythona w wersji 2.X do 3.X i uczy obu wersji jednocześnie. Książka jest wzbogacona o quizy, ćwiczenia, ilustracje.

Uczy obiektowości i ciekawych technik w Pythonie. Język jest bardziej formalny, podręcznikowo poprawny, przez co momentami może być trudna w odbiorze, mimo to jest jedną z najpopularniejszych pozycji na rynku.

Python dla każdego. Podstawy programowania – Michael Dawson

Python dla każdego - recenzja
Tutaj książka o wiele łatwiejsza, jeśli chodzi o język (ma wiele pozytywnych opinii osób początkujących, nietechnicznych). Autor prowadzi czytelnika sposób prosty i na przykładach od zupełnie podstawowych zagadnień do całych projektów. Objaśnienia prowadzone są linijka po linijce z założeniem, że czytelnik nigdy nie miał kontaktu z programowaniem. Od razu wprowadzony jest Python w wersji 3.X. Projekty z wykorzystaniem GUI i biblioteki PyGames zachęcają do eksperymentów. Daje dobre podstawy, mało zagadnień zaawansowanych.

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem – Al Sweigart

Automatyzacja nudnych zadan w Pythonie - recenzja
To książka, którą najczęściej polecam na różnych grupach. Dla mnie ta pozycja to strzał w 10. Językiem, sposobem tłumaczenia, przykładami, projektami. Dla mnie najlepsza. Książka napisana z pomysłem, a i polskie tłumaczenie stanęło na wysokości zadania. Natomiast, jeśli chcecie poczytać wersję angielską to dostępna jest ona online zupełnie za darmo -znajdziecie ją na stronie autora: automatetheboringstuff.com.

Python. Rusz głową! – Paul Barry

Python Rusz głową - recenzja
W zeszłym roku została wydana książka do Pythona z serii „Rusz głową”. Najbardziej kontrowersyjna z listy, gdyż jako jedyna spotyka krytykę na grupach. Seria ma wielu miłośników i jeśli jesteś jednym z nich, to książka na pewno Ci się spodoba. To pozycja, podobna do serii „…dla opornych”. Bardzo obszernie tłumaczy wszelkie podstawy i kolejne tematy wprowadza powoli, przez co uważana jest za zbyt rozwlekłą, wymagającą sporej cierpliwości, zanim temat się rozkręca. Trafia na listę, bo jednak jest bardzo popularna wśród hobbystów, nieprogramistów.

TDD w praktyce. Niezawodny kod w języku Python – Harry J.W. Percival

Python TDD w Praktyce - recenzja
W przeciwieństwie do poprzedniej książki, ta będzie kierowana do osób zainteresowanych poziomem wyżej. Do najcieńszych nie należy, ale uczy pisania kodu techniką Test-Driven Development. Od początku kładzie nacisk napisanie kodu czystego i otestowanego, takiego z jakim każdy zawodowy programista chce pracować. Zachęca do rozwiązań w cyklu: test – kod – refaktoryzacja. Pokazuje różne sposoby testowania od strony programisty, jednocześnie ucząc Pythona i frameworku Django. Minimalna wiedza z zakresu programowania przy tej pozycji jest zalecana.

Python. Ćwiczenia praktyczne – Andrzej Kierzkowski, Marek Gawryszewski

Python Cwiczenia praktyczne - recenzja
Nie byłoby w porządku całkowcie pominąć polskich autorów. Ćwiczenia praktyczne wprowadzają Pythona od podstaw, aczkolwiek najbardziej praktyczne nie są. Książka uczy algorytmiki, przedstawia zadania matematyczno-logiczne, które na pewno spodobają się osobom, które lubią uczyć się w stylu akademickim. Książkę polecam, bo ja tak lubię, ale zdaję sobie sprawę, że nie to jest dzisiaj niezbędne do znalezienia pracy. Autorzy skupili się na szczegółach przez co często zrozumienie przykładów zajmuje dłużej niż jest to warte.

Kiedy sięgnąć do książek?

Nie jestem zwolenniczką nauki z książek. Po prostu – u mnie ten sposób się nie sprawdza. Lepiej mi się ogląda kursy wideo (kursy Pythona ma np. Udemy) czy czyta artykuły i dokumentację. Wiem jednak, że książki mają też swoje mocne strony – zostały zredakowane i ktoś czuwał nad poprawnością językową (czego nie można powiedzieć o blogach i kursach wideo), w przypadku podstaw języka treść w kolejnych wydaniach nie zmienia się znacząco (zazwyczaj wprowadzane są najnowsze metody danego języka). Książka działa też offline, gdy chcemy się zrelaksować (np. podczas leżenia w hamaku na urlopie 😉 ).

Jeśli o mnie chodzi – szkoda mi pieniędzy na książki do podstaw, gdy już kilka języków programowania mam za sobą. Nadal jednak książki są znacznie dużo tańsze niż szkoły programowania, a przy odrobinie szczęścia książkę, która was interesuje znajdziecie zupełnie za darmo w najbliższej (lub tej dalszej) bibliotece. Minus: 2 tygodnie to często za mało, by przerobić materiał z książki do nauki programowania.

Jeśli znasz książki, które zdecydowanie są warte polecenia, a nie znalazły się na mojej liście – zostaw tytuł w komentarzu. Dodaj też swoją opinię / krótką recenzję, jeśli znasz którąś z powyższych książek!
Python + książka, czy to Twój sposób nauki?