Gdzie kupisz wegańskie rogale marcińskie ? [2017]

wegańskie rogale marcińskie

Rogale marcińskie są nieodłącznym elementem świętowania 11 listopada w Poznaniu. Święto Niepodległości łączy się tutaj z hucznymi obchodami imienin ul. Św. Marcin i zajadaniem się tradycyjnym wypiekiem z białym makiem. Rogale można kupić na każdym rogu, a z roku na rok, coraz więcej miejsc oferuje również wegańskie rogale marcińskie !

Chociaż ciasto pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, to legenda głosi, że poraz pierwszy obecne rogale zostały wypieczone dla najuboższych pod koniec XIX wieku.

Wg różnych podań z okazji zbliżającego się święta proboszcz kościoła pod wezwaniem Św. Marcina miał poprosić parafian, aby zrobili coś dla biednych. Na apel ten odpowiedział cukiernik, który przywrócił pamieć o przepisie na rogale z białym makiem. Mieszkańcy Poznania mogli je kupić, a najubożsi otrzymywali ciepły wypiek za darmo.

Inna wersja tłumaczy kształt rogali – cukiernikowi miał się przyśnić św. Marcin na koniu. Koń galopując zgubił podkowę, a cukiernik, pomyślał, że właśnie w takim kształcie upiecze dar dla ubogich.

Rogale, żeby nazywać się świętomarcińskimi muszą spełnić szereg wymogów i uzyskać certyfikat. O tym pisałam już przy okazji recenzji wege rogali marcińskich w zeszłym roku.

Niezależnie od tego jaka historia się za nimi kryje, to wegańskie rogale marcińskie są teraz najgorętszym tematem poznańskich wegan. Zebrałam dla was listę miejsc, gdzie w Poznaniu kupicie lub zjecie wegańskiego rogala. Dodatkowo dorzuciłam informację, jeśli miejsce ma opcję wegańskie i bezglutenowe (gf)

Gdzie kupić wegańskie rogale marcińskie?

Przez internet: allegro – jeśli nie jesteś z Poznania, a masz ochotę spróbować rogala nie ma problemu. Cukiernia Rogalik wegańskie rogale wysyła na całą Polskę. Zdjęcie nagłówkowe posta to własnie ich rogale 😉

Poznaniacy mogą cieszyć się rogalami na bieżąco tutaj lista miejsc z podziałem na dzielnice:

Stare Miasto

Zemsta w kuchni  – w bramie na Fredry 5

Składak – ul. Ratajczaka 32

Sorrir – ul. Ratajczaka 18 (wegańskie gf), pasaż Apollo

Muscle Cookie – ul. Taczaka 22

Słodkie BEZ CUKRU – ul. Kwiatowa 11 / Rybaki 12 (wegańskie gf)

Bliżej Natury – ul. Podgórna 19

Jeżyce

Wypas – ul. Jackowskiego 38

Kafej – ul. Wawrzyniaka 20

Łazarz

Eat Me – ul. Śniadeckich 1 (po drugiej stronie Głogowskiej od Vege Pizzy) (wegańskie gf)

Podwieczorek –  ul. Chełmońskiego 5 (wegańskie gf)

239 – ul. Sczanieckiej 10/2

Rogal z 239 sfotografowany przez Hello Morning 😉

Wilda

Zielona Micha – ul. Górna Wilda 89/19

Jeśli sugerujecie się, że zjecie rogala w tym samym miejscu co w zeszłym roku – sprawdzajcie fanpage! Nie znajdziecie już rogali od Bez Jaj w Vege Pizzy czy w Jaglanej.
Jeśli jakieś miejsce nie zostało wymienione zachęcam do dodania go w komentarzu, chętnie zaktualizuję listę.