GIT dla początkujących – ucz się sprytnie!

„Git? – Nie, na razie mi nie potrzebny, dzięki. Mogę sobie pliki skopiować.” – tak mniej więcej, podchodzi do niego wiele osób na początku nauki programowania.

Aktualizacja: kursy interaktywne CodeSchool zostały usunięte, w poście naniosłam poprawki i proponuję nowsze materiały.

Git – kursy za darmo

Zgoda, uczenie się git’a może wydawać się trochę suche, oderwane od rzeczywistości, zwłaszcza gdy mam przed sobą całą listę punktów do wykonania, by nauczyć się PRAWDZIWIE programować. Z drugiej strony, nie trzeba długo przebywać w IT, by zauważyć, że system kontroli wersji jest niezbędny od pracy z kodem zawodowo.

Czym jest system kontroli wersji?

Oprogramowanie ułatwiające życie programistom, służące do śledzenia zmian w plikach. Umożliwia przywołanie dowolnej wcześniejszej wersji, łączenie modyfikacji w kodzie dokonanych przez wielu programistów w różnym czasie.

Firmie, w której pracuję mamy 171 repozytorów, nad których rozwojem czuwa 14 zespołów. Kod produktu, w którym mam udział, to na chwilę obecną jakieś 12tys commitów (dla uproszczenia przyjmijmy „1 commit = 1 zmiana”), prawie 2 tys plików, a działa na nim 31 osób z różnych lokalizacji w Polsce i na świecie. To jeszcze nie jest dużo, ale przecież możemy sobie te pliki skopiować.

Git, na dzień dzisiejszy, wydaje się najpopularniejszy, stąd proponuję wam prostą i przyjemną metodę nauki za pomocą interaktywnych tutoriali online oraz kursów wideo.

Osobiście lubię taką formę nauki. Kursy interaktywne prowadzą krok po kroku, pokazują najważniejsze funkcje i możliwości, jednocześnie nie wymagając na start całej czasochłonnej oprawy – instalacji środowiska, przygotowania sobie przykładowych plików etc. Odpalasz przeglądarkę i już! Możesz spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym, poeksperymentować „bez konsekwencji” 😉

Niestety, w przypadku nauki programowania dużo osób poddaje się na etapie konfiguracji środowiska!

Przygotowałam dla was listę bezpłatnych materiałów, które pomogą nauczyć się Gita. Są uporządkowane według poziomu trudności, dlatego proponuję wykonywać je po kolei.

Sprawdź też na blogu: kurs Git & Github dla początkujących

Kurs GIT po polsku

Był taki moment, gdy chciałam nagrać wideotutorial z Gita, bo naprawdę niczego sensownego na polskim yt nie było. W tym roku znalazłam 12 odcinkowy kurs na kanale Overment, prowadzonym przez Adama Gospodarczyka. Przemyślany, krok po kroku – akurat na start, dla tych co pierwsze kroki z kodem mają już za sobą.

Katacoda Git

Katacoda Git – tutorial Katakoda to kurs interaktywny w przeglądarce. Składa się z 9 scenariusz: dodawania plików, dodawania zmian, pracy na cudzym kodzie, cofania zmian, naprawy konflików, korzystania z branchy, naprawiania bugów, pracy między repozytoriami, a także korzystania z historii commitów. Każdy scenariusz zawiera kilka lekcji z automatyczną sprawdzarką. Kurs jest darmowy.

kurs interaktywy

Real Git to kurs dostępny na platformie e-learningowej Code School. Składa się z teorytycznej części wideo i części z zadaniami (w formie „wyzwań”), za które otrzymujemy punkty.

Darmowy jest poziom pierwszy kursu: „Wprowadzenie”. W porównaniu do Try Git Real Git zawiera zbiór najważniejszych informacji, które będą rozszerzeniem (bardziej szczegółowym omówieniem) Gita i powinen zająć mniej niż godzinę.
Kurs jest dobry, nawet bardzo dobry — skupia się na rzeczach, które naprawdę wykorzystuje webdeveloper. Jego dalszymi rozwinięciami są Real Git 2 i Mastering Git (w obu mamy kilka poziomów, które można zrobić w 1 dzień, a platforma daje nam dostęp 10 dni za darmo).

Przy okazji — jeśli macie w planach naukę nie tylko Gita, to warto przejrzeć ich interaktywne tutoriale, skorzystać z dostępnych darmowych poziomów. Oferują ogrom języków programowania, frameworki, a nawet wprowadzenie do webdesignu. W wersji pełnej miesiąc korzystania z platformy kosztuje ok. 90zł. To nie dużo, biorąc pod uwagę, że jest to zazwyczaj kwota jednego kursu wideo online, o tych stacjonarnych nie wspominając. Przez miesiąc można maksymalnie wykorzystać czas, zmotywować się do nauki i nie trzeba Code Schoola przedłużać (można zrezygnować z subskrybcji w dowolnym momencie bez dodatkowych opłat).

Learn Git Branching


Learn Git Branching jest całkowcie darmowy, podzielony na 5 części, po 2 moduły w każdym.

Teraz zacznie się magia! Spodobały wam się dwa pierwsze kursy? Czas na coś trochę trudniejszego. Coś uczącego koncepcji, która leży u podstaw systemu kontroli wersji – czyli „drzewa” przedstawiającego rozgałęzienia, tworzenie się różnic między wersjami (gdy np. pracuje na nich kilka osób), scalanie plików, rozwiązywanie konfliktów. Zaczyna się od najprostrzych poleceń, także nikt nie powinen się poczuć od razu rzucony na głęboką wodę 😉
Szczerze mówiąc, chociaż umiałam korzystać z komend Gita, ten tutorial pokazał mi jak Gita zrozumieć.

Visualizing Git

Visualizing Git – chociaż nie jest kursem, to zalicza się do materiałów do nauki wartych poznania. To tryb interaktywny, w którym możecie przetestować jak Git wpływa na strukturę repozytorium „pod spodem”. Udostępnionych jest kilka scenariuszy, które są dobrze opisane i pozwalają wam samodzielnie ekspreymentować ze znanymi już komendami.

visualizing git interaktywnie

Try Git

niestety kurs został usunięty!!!

Try Git – tutorial od Code School, całkowicie darmowy, nie wymaga za zbyt wiele czasu – wystarczy 15-20 min! Jest doskonałym wstępem dla użytkowników, którzy widzą Gita poraz pierwszy w życiu. Pokazuje zbiór najważniejszych poleceń, z którymi nawet junior będzie prawdopodobnie miał doczynienia codziennie.

Jak się uczyć Gita skutecznie?

Czas

Szybkie kursy są bardzo atrakcyjną formą – chcemy wszystko szybko, łatwo i ładnie podane. Chcemy „prostego kursu Gita dla zielonych” najlepiej „dla juniora w 15 min” i „od zera do mastera”. By nauczyć się podstaw nietrzeba wiele czasu, później potrzeba praktyki, dlatego nawet jak rozwijasz aplikacje tylko dla siebie, tylko by się nauczyć – i tak staraj się umieszczać kod w repozytorium.

Graficzny interfejs

Jest wiele gotowych narzędzi z wizualnym interfejesem, ale celowo powyższe kusy o nich nie wspominają. Używanie GUI (graphical user interface) jest tylko pozornie łatwiejsze. Korzystanie z konsoli / terminala wymaga zrozumienia działania (a nie przeciągania plików drag & drop) czy spowolnienia w trakcie nauki, by dany fragment lekcji lepiej przyswoić. Poza tym korzystanie z komend w pracy będzie szybsze i uniezależnia od sprzętu na jakim się pracuje – na każdym działa tak samo.

Ludzie

Może powiem coś niepopularnego: nauka Gita, to tak naprawdę nauka korzystania z narzędzia jakim jest system kontroli wersji do współpracy z innym. Tego nie nauczy najlepszy tutorial. Kursy dadzą dobrą podstawę, ale dopiero w praktyka współdzielenia kodu jest kwintesencją Gita. Chcesz nauczyć się Gita skutecznie – zacznij dzielić się kodem.
Zacznij rozwijać jeden, choćby najmniejszy projekt w dwie osoby.

Za mało?


Zobacz oficjalną dokumentację – jest za darmo i dostępna po polsku 😉

Zobacz też: kurs Git + Github dla początkujących

Kojarzysz inne ciekawe kursy Git’a? – Podziel się z innymi w komentarzu 🙂